Reklāmraksts.
Malta ir viena no mazākajām valstīm pasaulē – tās platība ir tikai 316 km² kvadrātkilometri. Tā atrodas Vidusjūrā, 93 km uz dienvidiem no Sicīlijas un 288 km uz ziemeļiem no Āfrikas. Maltā ir silts Vidusjūras klimats ar tropiski karstām vasarām, kur temperatūra virs +30 grādiem ir normāla parādība, un mērenām ziemām, kas reti ir vēsākas par +10 grādiem. Maltas oficiālās valodas ir maltiešu un angļu. Maltiešu valoda ir unikāla – tā pieder semītu valodu saimei, bet tai ir liela ietekme no itāļu, angļu un arī franču valodas. Angļu valoda ir plaši izplatīta, jo Malta bijusi Lielbritānijas kolonija līdz 1964. gadam. Maltas kultūrā jūtama Eiropas un Ziemeļāfrikas ietekme, jo valsts vēsturiski bijusi dažādu impēriju ietekmē – feniķiešu, romiešu, arābu, normāņu, spāņu, franču un britu.
Valsts sastāv no trim salām – Maltas, Gozas un Comino, kur Gozo ir zaļāka un mierīgāka, bet Comino ir slavena ar kristāldzidro ūdeni. Kultūra ir bagāta ar tradīcijām, tostarp vasaras festa svētkiem, karnevāliem un L-Imnarja festivālu. Oficiālā valūta ir eiro, elektrības kontaktligzdas atbilst britu standartam (230V), un krāna ūdens nav dzerams.
Aviobiļetes meklē airBaltic mājaslapā
Maltas galvenās apskates vietas:
Lai vai valsts ir samērā maza, tomēr tas ir ļoti pieprasīts brīvdienu mērķis ne tikai latviešiem, bet arī cilvēkiem no visas pasaules. Tā kā valsts ir tūristu apmeklēta, tajā ir neskaitāmi apskates objekti un lietas, ko darīt un vietas, kur meklēt piedzīvojumus!
Maltas galvaspilsēta – Valleta
Valleta (maltiešu valodā Il-Belt Valletta) tiek uzskatīta par vienu no vēsturiski bagātākajām pilsētām Eiropā. Tā aizņem tikai 0,8 kvadrātkilometrus no valsts, padarot to par vienu no mazākajām galvaspilsētām pasaulē, taču katrs kvadrātmetrs ir apskates vērts! Valleta tika dibināta 1566. gadā pēc Lielās aplenkuma kaujas, kad osmaņu impērija mēģināja ieņemt Maltu. Pilsētu uzcēla Maltas hospitāliešu ordeņa jeb Johaniešu bruņinieki, un tā tika nosaukta ordeņa lielmestra Žana Parizota de Valetes vārdā. Pilsēta bija pirmais Eiropas plānotais pilsētbūvniecības projekts, ar plašām, režģveida ielām, kas tika veidotas, lai labāk vēdinātu karsto vasaras gaisu. Pilsētā ir vairāk nekā 320 vēsturiski objekti, kas padara to par vienu no blīvāk apdzīvotajām vēstures un kultūras vietām pasaulē.
Valleta ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, jo tajā saglabājušās daudzas baroka stila ēkas, nocietinājumi un baznīcas. Sv. Jāņa katedrāle ir viens no iespaidīgākajiem arhitektūras darbiem pilsētā, kas slavena ar Caravaggio gleznām un bagātīgajiem zelta dekoriem. Neskatoties uz vēsturisko mantojumu, Valleta ir arī dzīvības pilna un dinamiska pilsēta ar daudzām kafejnīcām, muzejiem, restorāniem un veikaliem. Tā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta 2018. gadā, kas vēl vairāk veicināja tās atpazīstamību kā nozīmīgu kultūras un mākslas centru.
Mdina – Maltas “Klusā pilsēta” ar viduslaiku šarmu
Mdina ir viena no vecākajām apdzīvotajām vietām Maltā – tās vēsture sniedzas vairāk nekā 4000 gadus atpakaļ. Mdina ir senā Maltas galvaspilsēta, kas pazīstama kā “Klusā pilsēta” – tā ir vieta, kur vēsture atdzīvojas, un mūsdienu steiga paliek ārpus masīvajām nocietinātajām sienām. Pilsēta atrodas uz augsta pakalna Maltas centrā, kas ļauj tās apmeklētājiem piedzīvot elpu aizraujošus skatus uz apkārtni. Tā ir maza – tajā dzīvo aptuveni 300 iedzīvotāju, kas pārsvarā ir aristokrātiskas ģimenes, kuru senči šeit dzīvojuši paaudzēm ilgi. Mdinas vārti ir viens no iespaidīgākajiem ieejas punktiem Maltā, kas atpazīstams arī no seriāla “Troņu spēles” (“Game of Thrones“).
Mūsdienās Mdina ir pazīstama dēļ miera un klusuma pilsētā, jo autotransports ir gandrīz pilnībā aizliegts, izņemot dažus iedzīvotāju un pilsētas apkalpošanas transportlīdzekļus. Tas ir populārs tūrisma galamērķis, kur ceļotājiem aizbraucot, tie var justies kā nokļuvuši citā laikmetā. Esot pilsētā, ieteicams apmeklēt Mdinas muzeju un Sv. Pāvila katakombas Rabatā, kas atrodas tieši ārpus pilsētas mūriem.
Vēsturiskie objekti
Maltas vēsture ir viena no bagātākajām un senākajām Eiropā, jo šī mazā Vidusjūras valsts bijusi nozīmīgs stratēģisks punkts daudzu civilizāciju krustcelēs. No megalītiskajiem tempļiem līdz britu valdīšanai un neatkarībai – Malta ir piedzīvojusi dažādu impēriju uzplaukumu un arī krišanu.
Maltas megalītiskie tempļi – pasaules senākās akmens celtnes
Maltas megalītiskie tempļi ir vieni no senākajiem brīvi stāvošajiem akmens pieminekļiem pasaulē – pat senāki par Ēģiptes piramīdām un Stounhendžu! Tie tika būvēti no aptuveni 3600. līdz 2500. gadam p.m.ē., un tie ir unikāli ar savu sarežģīto arhitektūru un rituālo nozīmi. Maltā ir vairāki šādi tempļi, un daudzi no tiem ir iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Galvenie trīs megalītiskie tempļi Maltā ir Ħaġar Qim un Mnajdra, kas atrodas Maltas dienvidrietumos, uz klints ar skatu uz jūru, Tarxien tempļi, kas atrodas netālu no Valletas un ir viena no sarežģītākajām neolīta būvēm, kā arī Ġgantija tempļi. Šos tempļus uzcēla agrīnie neolīta laika cilvēki, kuri, pēc vēsturnieku domām, dzīvoja mazās kopienās un nodarbojās ar lauksaimniecību un medībām.
Hal Saflieni Hypogeum – pasaules senākais pazemes templis un nekropole
Hal Saflieni Hypogeum ir unikāla pazemes nekropole, kas tiek uzskatīta par vienu no iespaidīgākajiem aizvēsturiskajiem pieminekļiem pasaulē. Tā tika uzcelta aptuveni 4000.–2500. g. p.m.ē. un ir vienīgā šāda veida pazemes tempļa un apbedījumu vietas struktūra pasaulē, kas lieliski saglabājusies līdz mūsdienām. Sākotnēji tika uzskatīts, ka tā ir vienkārša ala vai dabiska pazemes telpa, taču drīz vien arheologi saprata, ka tā ir cilvēku veidota apbedījumu vieta. Arheoloģiskie izrakumi atklāja, ka šajā vietā tika apglabāti vairāk nekā 7000 cilvēku, lielākoties neolīta laikmetā.
Fort Saint Angelo – Maltas varenākais cietoksnis
Fort Saint Angelo ir viens no iespaidīgākajiem un stratēģiski svarīgākajiem cietokšņiem Maltā, kas atrodas Birgu (Vittoriosa) pilsētā, tieši pretī galvaspilsētai Valletai. Tas ir vēsturiski nozīmīgs cietoksnis, kas spēlējis svarīgu lomu Maltas aizsardzībā vairāk nekā 1000 gadu garumā. Fortam ir masīvas kaļķakmens sienas, kas to padarīja gandrīz neieņemamu. Iekšpusē atrodas Lielmeistara pils un vairākas kapelas, tostarp Svētā Annas kapela, kas cietoksnī pastāv jau kopš viduslaikiem. No forta paveras elpu aizraujošs skats uz Lielo ostu, kas salu padarīja par vienu no svarīgākajiem objektiem Vidusjūrā. Mūsdienās daļa forta ir pieejama apmeklētājiem, bet citi sektori joprojām tiek izmantoti kā Maltas bruņoto spēku bāze.
Popeye Village – Maltas unikālais tūrisma objekts
Popeye Village, pazīstama arī kā Sweethaven Village, ir viens no unikālākajiem un krāsainākajiem tūrisma objektiem Maltā. Sākotnēji tas tika uzbūvēts kā dekorācija 1980. gada Holivudas filmai “Popeye” ar Robinu Viljamsu galvenajā lomā. Pēc filmēšanas beigām ciemats tika saglabāts un pārveidots par tematisko atrakciju parku, kas šodien ir populārs apskates objekts gan ģimenēm, gan filmu cienītājiem. Apmeklētāji var brīvi izpētīt ciematu, ieiet namiņos un apskatīt to rekvizītus un izzināt filmas vēsturi.
San Anton dārzi (San Anton Gardens) – Maltas zaļā oāze
San Anton dārzi ir viens no skaistākajiem un vēsturiski nozīmīgākajiem parkiem Maltā. Tie atrodas Attard pilsētā, pašā salas centrā, un ir daļa no San Anton pils kompleksa, kas kalpo kā Maltas prezidenta oficiālā rezidence. Šī vieta ir ideāla pastaigām, atpūtai un dabas baudīšanai, turklāt šeit var atrast dažādus eksotiskus augus, strūklakas un gleznainus dīķus ar gulbjiem un pīlēm. Dārzus 17. gadsimtā izveidoja Lielmestrs Antoine de Paule kā privātu atpūtas vietu. Vēlāk tie kļuva par publisku parku, kas kļuva pieejami apmeklētājiem kopš 19. gadsimta.
Dabas veidotie apskates objekti:
Pilsēta ir pilna ar daudz iespaidīgiem cilvēku veidotām apskates vietām, tomēr salas unikālais veidojums piedāvā arī daudz burvīgu apskates vietu, kas radušās dabiski!
Zilā lagūna (Blue Lagoon) – Maltas paradīzes pludmale
Zilā lagūna ir viens no skaistākajiem un slavenākajiem dabas brīnumiem Maltā, kas atrodas pie Comino salas. Comino ir neliela un gandrīz neapdzīvota sala, kas slavena ar savām klintīm, lagūnām un dabas skaistumu. Šī tirkīzzilā ūdens lagūna ar kristāldzidru jūru, baltām smiltīm un eksotiskiem Vidusjūras skatiem ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Maltā, piesaistot tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules visu cauru gadu, turklāt tā ir viena no tīrākajām peldvietām Vidusjūrā. Šī ir perfektākā vieta Maltā, kur ļauties snorkelēšanas, niršanas, kajakošanas un laivošanas priekiem.
Dingli klintis – augstākā salas virsotne
Dingli klintis ir viens no iespaidīgākajiem dabas veidojumiem Maltā, kas atrodas salas rietumu krastā, netālu no Dingli ciemata. Tās ir 220 metrus virs jūras līmeņa augstas , padarot tās par augstāko punktu Maltā, no kura paveras elpu aizraujošs panorāmas skats uz Vidusjūru. Tā ir populāra vieta pārgājieniem, saulrietu baudīšanai un dabas fotogrāfijām. Apkārtējā teritorija ir samērā neskarta, un tā ir mājvieta dažādiem Vidusjūras augiem un putniem, padarot to par lielisku vietu dabas mīļotājiem. Uz Dingli klintīm visērtāk ir doties ar īrētu auto, jo tas ļaus papildus izpētīt arī apkārtējās dabas takas un citus tuvumā esošos objektus.
Ggantija alas un Blue Grotto – Maltas pasakainās jūras alas
Blue Grotto (Zilā grota) nenoliedzami ir viens no iespaidīgākajiem apskates objektiem Vidusjūras reģionā. Alas atrodas Maltas dienvidrietumu piekrastē, netālu no maza zvejnieku ciemata Wied iz-Zurrieq, un tās ir slavenas ar savām gigantiskajām kaļķakmens arkām, dzidri zilajiem ūdeņiem un saules gaismas atspīdumiem alās. Tā ir arī populāra vieta snorkelēšanai un niršanai – ūdeņi ir pilni ar skaistu zemūdens pasauli un koraļļu veidojumiem. Labākais veids, kā izbaudīt šo vietu, ir īsa (~20 minūšu) laivu ekskursija no Wied iz-Zurrieq piestātnes. Laivas ved caur sešām dažādām alām, tostarp Reflections Cave, Cat’s Cave un Filfla Cave, kur ūdens maina krāsu no tirkīzzila līdz skaistam safīra tonim.
Tradicionālie ēdieni:
Maltas virtuve ir bagāta ar Vidusjūras garšām un tā ir ietekmēta gan no itāļu, arābu, angļu, gan arī franču virtuves. Lai vai kulturālais sajaukums ir visai iespaidīgs, tomēr tādas garšas, kādas baudīsiet Maltā, neatradīsiet nekur citur!
Fenkata – sautējums ar truša gaļu
Fenkata ir Maltas nacionālais ēdiens, kas sastāv no truša gaļas sautējumā ar sīpoliem, ķiplokiem, tomātiem, vīnu un garšvielām. To pasniedz ar ceptiem kartupeļiem, maizi vai makaronu ēdieniem. Tradicionāli maltieši gatavo Fenkatu ģimenes vai draugu pulcēšanās reizēs.
Pastizzi – kārtainās mīklas uzkodas ar pildījumiem
Pastizzi ir nelielas kraukšķīgas kārtainās mīklas uzkodas, kas parasti pildītas ar Ricotta sieru vai pikantiem zirņiem. Tos var iegādāties gandrīz jebkurā maizes ceptuvē vai kafejnīcā, un tā ir ļoti populāra ielas uzkoda! Lai vai kārtainās mīklas bulciņas ir populāras daudzviet pasaulē, tomēr Maltā tās garšos īpaši labi!
Ftira – Maltas tradicionālā gredzenveida maizīte
Šī maize ir mīksta no iekšpuses, bet kraukšķīga no ārpuses un tiek cepta īpašās akmens krāsnīs. Visbiežāk tā ir papildināta ar tomātiem, tunča gabaliņiem, kaperiem, olīvām un olīveļļu, Ricotta, dažādiem vietējiem sieriem vai vienkārši ar zaļumiem.
Timpana – ceptu makaronu sacepums
Timpana ir bagātīgs makaronu ēdiens, kas sastāv no makaroniem, kas sajaukti ar tomātu mērci, malto gaļu, olām un sieru, un tad tiek izcepta kraukšķīgā mīklā. Tas ir itāļu ietekmēts ēdiens, kas Maltā ir ļoti populārs svētku un īpašās dienās.
Aljotta – maltā zivju zupa
Ceļojums uz Vidusjūras salu nebūtu iedomājams, bez tradicionālas vietējo zivju maltīte. Aljotta ir garšīga Vidusjūras zivju zupa, kas tiek gatavota galvenokārt no svaigām vietējām zivīm, kā arī ķiplokiem, tomāriem, citronu un rīsiem. Tas ir viegls, bet barojošs ēdiens, kas īpaši populārs pavasarī un vasarā.
Noderīgi padomi:
- Malta ir ļoti saulaina sala, un vasarās temperatūra var sasniegt pat 40°C. Ja apmeklē salu vasaras laikā, noteikti pārliecinies, ka somā ielikts sauļošanās krēms. Rēķinies, ka dienas vidusdaļā var būt tik karsts, ka nebūs pat patīkami doties ārā no telpām, tāpēc labāk aktivitātes ieplānot rītos vai vakaros. Tāpat arī vienmēr pārliecinies, ka dodoties piedzīvojumos, ir līdzi paņemta ūdens pudele.
- Braukt atpūsties uz Maltu brauc cilvēki no visas pasaules, tāpēc jārēķinās, ka cilvēki populārākajos apskates objektos var būt ļoti daudz. Apmeklējot tūrisma objektus, izvairies no pīķa stundām (10:00-16:00). Agrā rītā vai vēlā pēcpusdienā būs mazāk tūristu un patīkamāka atmosfēra.
- Dodoties piedzīvojumos pa klintīm, noteikti izvēlies ērtus apavus ar biezāku zoli, jo daudzi ceļi mēdz būt akmeņaini un nelīdzeni.
- Lai padarītu pārvietošanos cauri Maltai ērtāku, lejupielādē Malta Travel app, kas piedāvā gan informāciju par transportu, gan dažādas interesantas tūrisma vietas.
- Izvairieties no suvenīru tirgošanās vietām pie galvenajiem tūrisma objektiem, kur bieži tiek piedāvāti masveidā ražoti priekšmeti. Meklējiet mazākus veikaliņus vai tirgus stendus vietējās apdzīvotās vietās, lai atrastu autentiskākus produktus.
0 Comment