Avots: Leta
Informāciju sagatavoja Laura Jēgere, “Bigbank Latvija” mārketinga nodaļas vadītāja.
Lai aizbrauktu ceļojumā, jāņem kredīts? Tādu izvēli vismaz vienreiz izdarījis katrs septītais Latvijas iedzīvotājs, liecina “Norstat” aptaujas rezultāti. Taču pastāv vēl citi risinājumi. Ar pārdomātu pieeju un pareizu finanšu rīku izvēli iespējams īstenot iecerēto braucienu arī tad, ja iekrāt visu nepieciešamo summu nav izdevies.
Aptauja, kas veikta pēc “Bigbank” pasūtījuma, atklāj, ka aptuveni 7% iedzīvotāju ceļojuma tēriņu apmaksai patēriņa kredītu ir izmantojuši vienu reizi, savukārt apmēram 8% šim nolūkam ir aizņēmušies divas vai vairāk reizes. Vienlaikus aptuveni divas piektdaļas aptaujāto uzskata, ka nauda ceļojumam jāsakrāj pašiem un ka aizņēmums šādam nolūkam radīs lieku stresu un riskus.
Vai ceļojums tiešām jāatliek?
“No vienas puses – sakrāt naudu vidēji dārgam ceļojumam var. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijas iedzīvotājiem viena diena daudzdienu ceļojumos ārvalstīs pērn izmaksājusi 104,4 eiro dienā, vidējā daudzdienu ceļojuma summa bijusi 573,5 eiro. No otras puses – dzīvē var notikt dažādi, un ceļojumiem atvēlētie līdzekļi var būt nepieciešami citiem nolūkiem,” stāsta “Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts. Viņš gan norāda – kopumā redzams, ka cilvēki atrod risinājumus, kā samērot savas finanšu iespējas ar vēlmi ceļot.
Aptauja liecina, ka gadījumā, ja pirms plānotā ceļojuma finanses nav stabilas, aptuveni katrs otrais (53%) izvēlētos atlikt ceļojumu, līdz finanšu situācija stabilizējas. Katrs ceturtais (28%) meklētu lētākas alternatīvas vai saīsinātu brauciena laiku, savukārt 16% par pieņemamu uzskatītu nelielu un pārdomātu aizdevumu ceļošanas vajadzībām. Vēl aptuveni 8% aptaujāto kā risinājumu izvēlētos kredītkarti, lai iztērētos līdzekļus atmaksātu vēlāk.
Pirms atvēzēties aizņēmumam, der apsvērt dažus “knifus”, kas var palīdzēt samazināt tēriņus jau saknē!
Dažkārt mājokli iespējams rezervēt bez priekšapmaksas
Tas var prasīt laiku, taču ir vērts salīdzināt dažādas mājokļu opcijas noskatītajā atpūtas vietā, piemēram, “Airbnb”, tiešo rezervāciju viesnīcā vai “Booking.com”. Turklāt jāatceras, ka “Booking.com” gadījumā cenas mobilajā lietotnē var atšķirties no darbvirsmas versijas, tāpat “Booking.com” var būt opcijas, kad ir iespēja rezervēt noskatītās naktsmītnes, bet maksāt tajās uz vietas vai neilgi pirms datuma, kad plānots ierasties. Tas dod iespēju sakrāt konkrēto summu.
Nereti tieši naktsmītnei tiek tērēts visvairāk, tāpēc, ja brauciena laikā ir plānots mainīt atrašanās vietas, tad var izskatīt iespēju ceļot naktī, piemēram, ar vilcienu vai autobusu, un gulēt transporta līdzeklī.
Izvēlies tādas naktsmītnes, kas ir maksimāli tuvu vietām, kur plāno doties
Ja visas plānotās apskates vietas ir vairāk izvietotas pilsētas centrā, tad izdevīgāk var būt naktsmītnes izvēlēties centrā, tā samazinot tēriņus par transportu. Tāpēc, pirms izvēlēties šķietami lētāku mājokli ārpus centra, der noskaidrot, kādas ir plānotā transporta cenas un aprēķināt starpību.
Apsver iespēju ceļot tikai ar rokas bagāžu
Reģistrētā bagāža gan maksā papildus, gan arī bieži vien rada papildu stresu (ilga gaidīšana, tā var tikt nozaudēta un tā joprojām), tāpēc tēriņu taupīšanas nolūkā der izmēģināt ceļot tikai ar rokas bagāžu.
Izaicinājumu mēdz radīt uzskats, ka visu taču vajag līdzi. Šeit lietderīgi var būt ieteikumi, kā dažādas mantas rokas bagāžas izmēra koferī sakārtot iespējami efektīvāk: https://www.youtube.com/watch?v=slq23yeGZHM.
Der izvēlēties arī tādas naktsmītnes, kur ir iespēja izmazgāt un pēc vajadzības izgludināt apģērbu, kas samazina vajadzību ņemt līdzi daudz apģērba un attiecīgi arī lielāku koferi.
Izvēlies apskates vietas bez ieejas maksas
Pirms doties uz noteiktu valsti, vērts izpētīt, kādas apskates vai izklaides vietas ir pieejamas bez maksas. Ir muzeji vai parki, kas noteiktās dienās ir atvērti plašai publikai par brīvu, savukārt, baznīcas mēdz būt pieejamas dienās, kad tajās notiek dievkalpojumi. Tāpat pilsētās ir dažādi notikumi un svētki, īpaši vasarā.
Ja dod priekšroku muzejiem, tad noteikti der izpētīt, vai konkrētajā valstī vai pilsētā ir pieejamas tā dēvētās muzeju kartes, kas ļauj, samaksājot noteiktu naudas summu, noteiktā laika periodā apmeklēt vairākus muzejus. Šīs kartes var būt izdevīgākas nekā biļetes uz katru muzeju atsevišķi.
Starp citu, cenā izdevīgus un interesantus, bieži vien arī vietējo cilvēku vadītus notikumus un ekskursijas var atrast arī “Airbnb”. Dodoties uz konkrēto valsti, ieskaties “Airbnb” sadaļā “Experiences”. Cita noderīga platforma ir “Tripadvisor”. Jāpiebilst, ka noteikti vajag arī palasīt atsauksmes, pirms izvēlēties savu piedzīvojumu.
Izveido “maltīšu stratēģiju”
Vietējā pārtika un maltītes ir viena no būtiskākajām ceļošanas pieredzēm, taču vienlaikus tās mēdz arī radīt slodzi maciņam. Tāpēc pirms došanās ceļā, pirmkārt, ieteicams atvēlēt budžetu ēšanai, otrkārt, noteikt stratēģiju, kas ļaus nepārtērēties – piemēram, vienu reizi dienā vai divās dienās doties uz kādu “trendīgāku” vai izteikti vietējās pieredzes restorānu, kur par ēdienu tērēsiet vairāk. Savukārt pārējās ēdienreizes saglabāt vienkāršas – gatavot pašam, ēst brokastis viesnīcā, pa dienu ņemt līdzi iepriekš sagatavotas uzkodas un tamlīdzīgi.
Izvēle atpūtu “sponsorēt” ar aizņemtiem līdzekļiem. Kas jāņem vērā?
Šāds solis jāizvērtē rūpīgi. Pirmkārt, jāatceras, ka visi kredītu maksājumi nedrīkst pārsniegt 40% no ikmēneša ienākumiem. Tātad vispirms jāpārliecinās par savu maksātspēju, turklāt arī ilgtermiņā. Diemžēl gada siltie mēneši Latvijā nav gari, apkures sezona vairs nav aiz kalniem, un pakalpojumu sniedzēji jau ir brīdinājuši par tarifu pieaugumu.
Otrkārt, noteikti jāsalīdzina gada procentu likmes jeb GPL dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, lai pārliecinātos, ka tiešām tiek izmantots izdevīgākais piedāvājums. Atbilstoši Latvijas Bankas publicētajam apkopojumam par GPL patēriņa eiro kredītiem rezidentu mājsaimniecībām šā gada maijā, salīdzinot ar 2024.gada decembri, GPL ir samazinājusies par 14,64%. Tas nozīmē, ka finanšu iestādes aktīvi konkurē un noteikti ir vērts salīdzināt vairākus pakalpojumu sniedzējus un to piedāvājumus.
Treškārt, jāapdomā, kurš finanšu instruments būs izdevīgāks un piemērotāks taviem mērķiem. Atceries, ka patēriņa kredīts nozīmē, ka cilvēka kontā tiek ieskaitīta noteikta naudas summa un par šo aizņēmumu būs jāmaksā noteikti ikmēneša maksājumi atbilstoši grafikam, kas noslēgts starp kredītdevēju un kredītņēmēju. Patēriņa kredīta summa var būt no dažiem simtiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.
Pastāv arī citi varianti
Arī kredītkarte ir patēriņa kredīta veids, taču tai var būt zināmas priekšrocības. Piemēram, procenti ir jāmaksā tikai par izlietoto kredīta daļu. Tie nebūs jāmaksā, ja aizdevums tiek atgriezts t.s. bezprocentu periodā. Parasti bezprocentu periods ir 20 – 50 dienas.
Finanšu iestādes kopā ar kredītkartēm bieži vien piedāvā apdrošināšanu, un, kā liecina “Bigbank” klientu aptaujas visās Baltijas valstīs, cilvēkiem šis ir ļoti būtisks apsvērums. Tāpat bieži vien kredītkartes ir nepieciešamas, lai rezervētu noteiktus pakalpojumus, piemēram, auto nomu. Tāpat tā var lieti noderēt papildu drošībai, lai dažādās interneta vietnēs nebūtu jāuzrāda sava pamata norēķinu jeb algas karte.
Lai kredītkartes izmantošana neradītu liekas galvassāpes, ir rūpīgi jāpārdomā, vai izmantoto finansējumu atmaksāsiet bezprocentu periodā vai arī pakāpeniski un kā tas ietekmēs kopējos ikmēneša izdevumus. Jāņem vērā, ka procenti par kartes kredītlimita izmantošanu būs augstāki nekā patēriņa kredītam.
Izvēle aizņemties nozīmē lielu atbildību. Tas ir solis, kam jāpieiet ar īpaši lielu rūpību. Jāatceras, ka visas kredītsaistības un maksājumu kavējumi tiek apkopoti Latvijas Bankas kredītu reģistrā. Ja laicīgi sakrāt līdzekļus kārotajam braucienam tomēr nav izdevies, vērts padomāt par risinājumiem, kā ceļot gudrāk. Izdarot šo izvēli pārdomāti un atbildīgi, iespējams īstenot plānus, kas citādi ietu secen, tā piedzīvojot jaunus un patīkamus mirkļus, kas noteikti paliks atmiņā.
Par “Bigbank”
“Bigbank” AS ir Igaunijas banka, kas izvērsusi darbību ārpus Igaunijas, izveidojot filiāles Somijā, Zviedrijā, Latvijā, Lietuvā, Bulgārijā, kā arī piedāvājot pārrobežu pakalpojumus Austrijā, Vācijā un Nīderlandē. Uzņēmumu vada grupas valdes loceklis Martins Lants. Valdē darbojas arī Marts Veskimagi, Argo Kiltsmans, Kens Kanariks un Ingo Poders.
0 komentārs