Avots: Leta

Rīgas panorāmas rata kompleksa Uzvaras parkā, Pārdaugavā, projekta īstenotājs SIA “RPR operators” cer uz vairāk nekā 100 000 apmeklētājiem gadā, aģentūrai LETA sacīja “RPR operators” valdes loceklis Dimitrijs Uspenskis.

Viņš sacīja, ka projektā ieguldītos virs 10 miljonus eiro plānots atpelnīt piecu līdz desmit gadu laikā.

Vienlaikus Uspenskis skaidroja, ka panorāmas rats ir pilnībā Latvijā projektēts un ražots objekts, kurš turklāt ir sertificēts un “RPR operators” ir šī projekta patenta īpašnieks. Tādēļ Uspenskis pauda cerību, ka izdosies šo produktu piedāvāt arī eksportam.

Uspenskis sacīja, ka jau patlaban notiek sarunas ar iespējamiem projekta pircējiem ārvalstīs, taču neatklāja ne skaitu, ne valstis, norādot, ka patlaban par to runāt ir pāragri.

“Rata sertificēšana jau ir solis eksporta virzienā, ceram, ka produkts būs konkurētspējīgs pasaules tirgū. Pozitīvs rezultāts būs jau tad, ja izdosies ārpus Latvijas pārdot un uzstādīt vismaz vienu panorāmas ratu,” teica Uspenskis.

Viņš uzsvēra, ka panorāmas rata projektēšanā un ražošanā piedalījās daudzas Latvijas kompānijas, jo katrai no tām ir pieredze kādā savā jomā. Diemžēl pašā projekta sākumā pirms septiņiem gadiem “RPR operators” saskāries arī ar neticību no dažu uzņēmumu puses un atteikumiem piedalīties projektā.

Panorāmas rata metāla konstrukciju projektētāja “WeMps” valdes priekšsēdētājs Kristians Rimkus aģentūrai LETA sacīja, ka gadījumā, ja “RPR operatoram” izdosies panorāmas rata projektu realizēt arī ārvalstīs, tad “WeMps” inženieri labprāt piedalītos šajā projektā, jo katram projektam vienmēr ir iespējami uzlabojumi un papildinājumi, izstrādājot jaunu tā versiju.

Tāpat “WeMps” būtu gatavi būt klāt arī jauna rata ražotāja izvēlē un ražošanas procesā, teica Rimkus.

Jau ziņots, ka panorāmas rats būs piemērots izmantošanai visos gadalaikos, jo tā kabīnes aprīkotas gan ar gaisa kondicionēšanas, gan arī apsildes iekārtām. Tas varēs uzņemt vienlaikus 240 pasažierus – astoņus katrā no 30 kabīnēm. Viens brauciens ar panorāmas ratu ilgs 15 minūtes.

Panorāmas rata teritorijā būs arī iespēja aplūkot digitālu izstādi, kas veidota sadarbībā ar mākslas centru “Zuzeum” un sniedz jaunu skatījumu uz Rīgu senajās pilsētas kartēs un gravīrās, 20.gadsimta plakātos un afišās, kā arī dažādu mākslinieku oriģināldarbos par Rīgas tēmu.

Kopējais Rīgas panorāmas rata augstums ir 65 metri.

Tiesības Pārdaugavā būvēt panorāmas ratu “RPR operators” ieguva 2019.gada rudenī, kā vienīgais pretendents uzvarot Rīgas domes rīkotā izsolē. Nosolītā summa bija 22 484 eiro. Pirms tam jūlijā toreizējā galvaspilsētas mēra Oļega Burova (GKR) vadītā dome ar 42 balsīm no 60 bija pieņēmusi lēmumu organizēt šādu izsoli.

Līgums ar domi paredzēja, ka būvniecība jāpabeidz trīs gadu laikā, taču būvprojekta izstrādi aizkavēja pandēmija, un dokumenti vairāk nekā gadu bija saskaņošanā būvvaldē, tāpēc termiņus pagarināja.

Kompānija “RPR operators” reģistrēta 2018.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2801 eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Kompānijas kapitālā 55,05% pieder Maltā reģistrētajai “Racoonstruction Holding Limited”, kuras īpašnieks ir Rustams Gilfanovs, bet 44,95% daļu pieder SIA “Panoramica”, kuras īpašnieki ir Darja Uspenska (47,93%), Dmitrijs Uspenskis (47,89%) un Anatolijs Predkels (4,18%).