Sniega sezona ir klāt, un līdz ar to īstais laiks ļauties pelnītai ziemas atpūtai, izbaudot slēpošanu, snovošanu, slidošanu un ceļojumus uz kalnu kūrortiem. Aktīva atpūta ziemā ir lielisks veids, kā uzlabot veselību, taču ir būtiski ievērot piesardzību. Apdrošināšanas kompānija “Gjensidige” aicina ziemas prieku baudīšanai sagatavoties laikus.
Slēpošana un snovošana – lielākais traumu risks
Daudziem ceļošana uz ārzemēm, lai slēpotu vai snovotu, ir kļuvusi par ikgadēju tradīciju. Tādos galamērķos kā Alpi ziemas atpūtas baudītāji mēdz sevi izaicināt stāvos maršrutos, taču svarīgi nebūt pārgalvīgiem un nepārvērtēt savas spējas, jo sarežģītās kalnu trasēs traumu risks ir augsts pat pieredzējušiem sportistiem. Visbiežāk iegūtās traumas mēdz būt dažādi ceļu locītavu bojājumi, apakšdelma lūzumi vai galvas traumas, kuru ārstēšanas izmaksas var sasniegt vairākus simtus eiro, savukārt smagākos gadījumos, kad nepieciešama helikoptera evakuācija vai operācija, izmaksas var izvērsties vairākos tūkstošos.
“Drošības pasākumi ir būtiski jebkuram ziemas sporta veidam un ļauj novērst negadījumus. Mūsu dati liecina, ka visaktīvākais nelaimes gadījumu periods ir janvāris, kad cilvēki dodas pēcsvētku atpūtā. Pagājušajā ziemas periodā kopā tika saņemti 167 nelaimes gadījumu apdrošināšanas pieteikumi, par kuriem kopējā izmaksātā summa pārsniedza €40 000. Savukārt šogad līdz decembra vidum esam saņēmuši 26 pieteikumus, kas ir jau vairāk nekā puse no pagājuša gada kopējiem pieteikumiem šajā mēnesī. Ja tomēr noticis negadījums, saglabājiet mieru un nekavējoties izsauciet palīdzību, zvanot uz vietējās neatliekamās palīdzības dienesta tālruni,” uzsver apdrošināšanas kompānijas “Gjensidige” Latvijas filiāles vadītāja Sanita Glovecka.
Lai izvairītos no negadījumiem un liekiem tēriņiem, pārliecinieties, ka slēpes vai sniega dēlis ir pareizi noregulēti un nav vaļīgi, kā arī vienmēr lietojiet ķiveri, kas ir īpaši nozīmīgi ne tikai bērniem un nepieredzējušiem slēpotājiem, bet arī ilggadējiem entuziastiem vai profesionāļiem.
Veiciet iepriekšēju izpēti un sagatavojieties atbilstoši
Lemjot par ziemas ceļojuma datumu, iesakām izpētīt laikapstākļus izvēlētajā galamērķī – sniegputeņi un liels sals var nozīmēt lidojuma atcelšanu vai arī izvēlētā ziemas kūrorta pagaidu aizvēršanu. Savlaicīgi vēlams rezervēt naktsmītni, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad kūrorti vai viesnīcas var izrādīties pārpildītas.
Klimata pārmaiņu ietekmē palielinājies arī dabas katastrofu risks, palielinās lavīnu iespējamība. Lai gan tās ne vienmēr var paredzēt iepriekš, ir vērts apdomāt, vai doties uz kalniem skarbos laikapstākļos. Savukārt pārāk silti laikapstākļi uz trasēm var radīt apledojumu, kas palielina risku zaudēt kontroli. Tāpat silta temperatūra nozīmē mazāk sniegu trases malā, kam būtu jāmīkstina trieciens. Dažos kūrortos arvien vairāk izmanto mākslīgo sniegu, kas ātrāk pārvēršas ledū, tādējādi radot vēl lielāku potenciālo apdraudējumu. Atcerieties, ka neatkarīgi no tā, cik labi pazīstat kūrortu, sniegs var nebūt tāds pats kā iepriekšējos gados.
Ziemas ceļojumu loģistika
Nolaižoties lidostā, visbiežāk nākamais solis ir nokļūšana līdz naktsmītnei. Sabiedriskā transporta izmantošana var būt ērta, taču jāpatur prātā, ka sniegotie apstākļi var radīt transporta kavējumus vai pat reisu atcelšanu. Ja plānojat īrēt automašīnu, tās rezervāciju labāk veikt jau pirms ceļojuma, turklāt jāpārliecinās, ka tā ir aprīkota ar ziemas riepām. Vērts pievērst uzmanību auto apdrošināšanas segumam un tam, kādus iespējamos riskus apdrošināšana iekļauj. Tāpat izplānojiet drošus un pārbaudītus maršrutus, lai, dodoties ārpus pilsētas, neaizbrauktu bezceļos. Skarbi laikapstākļi, kā arī būšana ārpus pilsētas, var ietekmēt interneta savienojumu, tādēļ, lai neapmaldītos, noderīgi turēt līdzās karti fiziskā veidolā.
Ziemas prieki bez raizēm arī Latvijā
Lai gan Latvija nevar lepoties ar augstiem kalniem un lieliem kūrortiem, mūsu nelielie kalni tāpat paver lieliskas iespējas baudīt ragaviņu braucienus, pūšļu un ābolīšu slīdēšanu. Šīs aktivitātes ir īpaši populāras ģimenēm ar bērniem, tādēļ pārliecinieties, ka nogāze nav apledojusi, ir bez akmeņiem vai kokiem, un neatstājiet bērnus bez uzraudzības. Tāpat ieteicams valkāt apavus ar neslīdošu zoli, lai nejauši nepakristu no augšienes, jo tieši ziemas aktīvajā periodā traumu pieaugums ir ļoti izteikts, un slimnīcas strādā pastiprinātā režīmā. Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60-70, tad ziemas periodos tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu.
Arī slidošana ir iemīļota ziemas izklaide, kas pieejama gan dabīgajās, gan mākslīgajās slidotavās. Lai mazinātu traumu risku, izvēlieties kvalitatīvas, atbilstoša izmēra slidas ar uzasinātiem asmeņiem. Aicinām pārliecināties, ka slidas ir cieši aizsietas un kājās ir vilnas zeķes, lai sniegtu papildu stabilitāti. Pirms slidošanas veiciet vieglu iesildīšanos un ievērojiet slidotavas drošības noteikumus, tostarp atbilstošu distanci no citiem slidotājiem. Kritiena gadījumā mēģiniet piezemēties uz dibena, lai amortizētu triecienu un izvairītos no nopietnākiem savainojumiem.
Aprošināšana var palīdzēt neparedzētās situācijās
Ceļojot uz ārzemēm vai iesaistoties aktīvās ziemas izklaidēs tepat Latvijā, būtiski ir laikus parūpēties par apdrošināšanu. Ceļojumu apdrošināšana var segt ne tikai medicīniskos izdevumus un repatriācijas izmaksas traumu gadījumā, bet arī palīdzēt neparedzētu situāciju risināšanā, piemēram, lidojuma atcelšanas vai bagāžas nozaudēšanas gadījumā. Pagājušajā ziemas periodā “Gjensidige” vairāk nekā 115 ceļojuma apdrošināšanas pieteicējiem izmaksāja kopā €47 000. Starp tiem 42 cilvēki kā iemeslu norādīja bagāžas aizkavēšanos, tās bojājumu, nozaudēšanu vai zādzību, savukārt 21 pieteikums bija saistībā ar pārceltu vai atceltu lidojumu.
Savukārt nelaimes gadījumu apdrošināšana sniedz papildu drošības sajūtu ikvienam ziemas aktivitāšu cienītājam – neatkarīgi no tā, vai tiek slēpots, snovots vai izbaudītas citas ziemas izklaides tepat Latvijā. Tas nodrošina kompensāciju smagu savainojumu gadījumā un palīdz atgūties pēc negadījuma.
Lai jums brīnišķīga ziemas sezona un daudz pozitīvu emociju!
0 Comment