Vasara ir klāt, un ceļošana uz tuvākiem vai tālākiem galamērķiem pārņem iedzīvotāju prātus.  Luminor veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka šogad vismaz vienā ceļojumā plāno doties 79% iedzīvotāju. Pirms aktīvās ceļojumu sezonas Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča atgādina, ko nepieciešams ņemt vērā, lai atpūta būtu izdevusies un bez nepatīkamiem pārsteigumiem.

 

Pirms dodies ceļojumā, nosaki savu budžetu

Dodoties ceļojumā svarīga ir tēriņu plānošana, tādējādi pēc iespējas samazinot neplānotu izdevumu apjomu. Eksperte iesaka noteikt konkrētu ceļojuma budžetu, ieliekot “rāmjos” savus plānotos izdevumus. Konkrēts budžets sniedz iespēju sekot līdzi saviem izdevumiem un neaizrauties ar neapdomātiem tēriņiem. Svarīgi jau savlaicīgi veikt izpēti par naktsmāju, transporta, ēdināšanas un citu paredzamu izdevumu cenām izvēlētajā galamērķī. Šāda izpēte sniegs priekšstatu par cenu situāciju konkrētajā valstī un ļaus labāk plānot tēriņus.

Lai ceļojumā izvairītos no negaidītiem pārsteigumiem, jāveic izvēlētā galamērķa izpēte. Piemēram, ceļojot ārpus Eiropas Savienības, īpaši uz kādām eksotiskām valstīm, kur plānots laiku pavadīt ārpus viesnīcas, svarīgi jau savlaicīgi noskaidrot, kādi ir bankas maksājumu karšu un skaidras naudas lietošanas nosacījumi, tostarp skaidras naudas izņemšanas komisija, jo tas var ietekmēt finansiālo situāciju ceļojuma laikā. 

 

Pārbaudiet kartes limitus un derīguma termiņu

Plānojot ceļojumu, pārliecinies par savas bankas maksājumu kartes uzstādītajiem limitiem un derīguma termiņu. Tāpat katrai bankas maksājumu kartei ir noteikti pirkumu un pārskaitījumu limiti, tāpēc pirms ceļojuma tos nepieciešams pārbaudīt un, ja nepieciešams, koriģēt. Pirms ceļojuma pārbaudiet arī bankas maksājuma kartes derīguma termiņu, un, ja tas tuvojas beigām, sazinieties ar banku, lai pasūtītu jaunu maksājumu karti. 

 

Esi modrs, veicot maksājumus ar karti

Veicot maksājumus ar bankas karti, neaizmirstiet sekot līdzi summai, kas tiek ievadīta POS terminālī, kā arī darījuma laikā neizlaidiet no redzesloka pārdevēju, kuram ir jūsu karte. Vērts atcerēties, ka valstīts, kur norēķiniem neizmanto eiro valūtu, maksājumiem ar karti ieteicams izvēlēties maksāt vietējā valūtā, ja vien tas ir iespējams, Tādā veidā iespējams izvairīties no papildu maksas, ko vietējie pakalpojuma sniedzēji varētu ieturēt, veicot maksājumu eiro valūtā.

Tāpat kā ikdienā, arī ceļojumā nekādā gadījumā nevajadzētu bankas maksājumu karti glabāt vienuviet ar PIN kodiem, kā arī neatklājiet to citiem cilvēkiem un izvairieties no viegli uzminamiem PIN koda variantiem. Ja ceļojuma laikā gadās nozaudēt karti, eksperte atgādina nekavējoties sazināties ar banku un apturēt kartes darbību. 

 

Ievēro ierastos drošības pasākumus

Jebkurā ceļojumā jāievēro ierastie drošības pasākumi, lai sevi pasargātu no nepatīkamām situācijām. Galvenais ieteikums ir skaidru naudu neuzglabāt vienā vietā – drošāk ir to sadalīt, lai, piemēram, bagāžas vai somas zādzības vai nozaudēšanas gadījumā nepaliktu bez līdzekļiem. Nereti kā drošs naudas uzglabāšanas variants tiek izvēlēts viesnīcas seifs, tomēr eksperte iesaka uzglabāt tajā tikai daļu skaidras naudas vai citu vērtīgu lietu, pārējo daļu paturot pie sevis.

Svarīgi atcerēties – katrā valstī var būt atšķirīga kultūra un paradumi. Ceļojumos centieties līdz minimumam samazināt bankomātu lietošanu, lai izņemtu skaidru naudu, tādējādi mazinot maksājumu kartes apdraudējuma riskus. Ja rodas nepieciešamība pēc skaidras naudas, vienmēr izvēlieties drošāko bankomātu. Parasti tie atrodas viesnīcas, bankas vai kādas citas publiski pieejamas ēkas tuvumā. Izvairieties naudu izņemt klusās šķērsielās.

 

Ceļojumu apdrošināšana

Neatkarīgi no tā, vai plānojat doties laiskā atpūtā uz pludmali vai kalnu pārgājienā – izvērtējiet ceļojuma apdrošināšanas nepieciešamību. Jebkurš ceļojums ir saistīts ar zināmiem riskiem, tāpēc nozīmīgi jau savlaicīgi parūpēties par savu un līdzbraucēju drošību. Eksperte gan atgādina pirms ceļojuma apdrošināšanas polises iegādes pārliecināties, vai tā jau nav iekļauta bankas kredītkartē, ja jums tāda ir. Labas kredītkartes ietver arī nomas automašīnas apdrošināšanu, ceļojuma atcelšanas segumu, nozaudētas bagāžas atlīdzību un ceļojumu negadījumu apdrošināšanu.

Tāpat, ceļojot ārpus Eiropas Savienības, būtiski pārliecināties vai ir nepieciešams apdrošināšanas sertifikāts, kas tiek pārbaudīts, ieceļojot izvēlētajā galamērķī. Pat, ja jūsu bankas kredītkartē ir iekļauta apdrošināšanas polise, pirms ceļošanas nepieciešams sazināties ar banku un savlaicīgi pieprasīt šo sertifikātu izdrukātā formā, kas galvenokārt ir bezmaksas pakalpojums.

Ar Luminor Black vari izbaudīt visas kartes priekšrocības izvēloties karti arī bez kredītlimita, piemēram, ceļojumu un pirkumu apdrošināšanu. Tagad ceļojumu apdrošināšanā iekļauts auto nomas pašriska segums ar limitu līdz 500 EUR. Turklāt tev būs lielāks skaidras naudas izņemšanas limits bez papildu komisijas maksas – līdz 1200 EUR mēnesī no Luminor bankomātiem un līdz 400 EUR mēnesī no bankomātiem visā pasaulē. Dodies uz luminor.lv un uzzini vairāk par Luminor Black priekšrocībām.

 

Vairāk informācijas meklē šeit