Kur vajadzētu aizbraukt ziemas mēnešos? Latvijas daba ir skaista visos gadalaikos, bet Latvijā ir īpaši skaisti tieši gada tumšajā laikā. 

Ziema Latvijā ir neparedzama – ne visas ziemas ir sniega pilnas, tāpēc rakstā ir iekļauti apskates objekti, kuri ir skaisti gan ziemas baltumā, gan Latvijas siltajās ziemās. 

Bumbu kalniņa skatu tornis

Šī ir lokācija, kurā ir jābrauc skatīties saullēkts – saules apspīdēta baltā sniega sega un koku galotnes – būs izcils sākums dienai. Bumbu kalniņā atrodas iespaidīgs uguns novērošanas tornis, no kura paveras skats uz Pārdaugavas namu un uz tuvējo apkārtni. Tā kā tornī ir ārkārtīgi vējains, noteikti ģērbieties silti, jo te būs vēl vēsāks nekā torņa pakājē. Tornī drīkst atrasties ne vairāk kā pieci cilvēki vienlaikus, tāpēc saulrieta noķeršanai, ņemiet vērā, ka ir vērtīgi atbraukt laicīgi, jo var gadīties, ka būs arī citi gribētāji!

Priekšrocība šai vietai ir tas, cik tuvu Rīgai tā ir – nebūs jāceļas tiešām agri, lai tālu brauktu, jo lokācijā var nokļūt nieka 25 minūtēs. 

1919.gadā Bumbu kalniņā norisinājās kaujas par Rīgas atbrīvošanu.

Cecīļu dabas taka

Gaujas Nacionālā parka teritorijā, Kumadas upes krastos atrodas Cecīļu dabas taka. Upes platums ir 3 – 7 metri un gar tās krastiem izveidojušies dolomīta, smilšakmens atsegumi un šūnakmens. Cecīļu dabas takā ir izveidojušies nelieli ūdenskritumi un pat daži lieli bebru dambji. Cecīļu klintis atrodas Kumadas upes kreisajā krastā, kas ir nepilnus 100 metrus garas un vairāk nekā 10 metrus augstas. Tajās atrodas nelielas nišas, ko sauc par Velna kambariem. 

Takā iespējami vairāki maršruti – var iet 12 kilometru, 4 kilometru un 2 kilometru garus maršrutus. Tumšajā gada sezonā takā tiek rīkoti “Gaismas vakari” – vieta tiek izgaismota, lai padarītu gājienu īpašāku katram apmeklētājam. Izvēloties šo apskates objektu, neaizmirstiet par ērtiem apaviem un siltu apģērbu, tā kā mitrajā laikā taka var būt slidena un vietām dubļaina. 

Ir nepieciešams iegādāties ieejas biļeti, lai dotos gājienā pa taku. To jūs varēsiet izdarīt takas kases namiņā.

Safari parks More

Vieta, kur 170 hektāru lielā teritorijā tiek audzēti dambrieži, baltie staltbrieži, staltbrieži, mufloni un mežacūkas.  Savvaļas dzīvnieku dārzs, kur deviņpadsmit aplokus apdzīvo, apmēram, 400 dzīvnieki. 

Dārza septiņi aploki ir iekļauti parka 1,5 kilometrus garajā pastaigu maršrutā, kas veidots speciāli apmeklētājiem. Brieži ne vien pienāks tuvu klāt, bet noteikti nekautrēsies paņemt no rokas kādu gardumiņu – par to varat būt droši!

Safari parks piedāvā iespēju dodies pastaigā, aplūkot un pabarot dzīvniekus, un protams, fotografēt tos un uzņemt bildes kopā ar dzīvnieciņiem. 

Ekskursijās cauri savvaļas dzīvnieku dārzam gida pavadībā uzzināsiet vairāk par dzīvnieku dzīvi un uzvedību, kā arī apskatīsiet briežu ragu kolekciju. Parka teritorijā varēsiet arī doties izbraucienā ar laivu un makšķerēt. 

Stiglavas grava

Salīdzinoši maz zināms apskates objekts ir Stiglavas grava. Šī vieta atrodas 10 kilometrus no Krievijas robežas – Šķilbēnu pagasta Viļakas novadā. Lokācija 2013.gadā pat guva nomināciju kā ģeovieta Latvijā. 

Gravā ir redzami 3 – 4 metrus augsti devona smilšakmens atsegumi, kas ir veidojušies 375 miljonus gadus atpakaļ, kad šajā lokācijā bija jūra. Stiglavas gravā nav izrīkota oficiāla taka pastaigām, tāpēc apskatīt apkārtni nāksies brienot sniega segumu. Ieteikums ir fotografēt takas karti, kas atrodas pie informatīvā plakāta, lai ir zināms, kurā virzienā doties, tā kā šajā vietā nav norāžu, pēc kurām vadīties. 

Dabīgais smilšakmens te ir labi saglabājies, tas izskatās cilvēku gandrīz neskarts – tikai pa retam zīmējumam vai ieskrāpētai sirsniņai. Ja ziema ir gadījusies sniega pilna, tad ceļu palīdzēs atrast dzīvnieku pēdas. Stiglavas gravas apskati noteikti iesakām apvienot ar Balkanu kalnu dabas parka apmeklējumu. 

Balkanu kalni

Šis dabas parks ir, aptuveni, 20 hektāru platībā. Balkanu kalni ir ainaviski skaista vieta, kas ir īpaša ar savu reljefu. Iepazīstot apkārtni atklāsiet dabas takas, kurās izvietotas koka skulptūras, augstus paugurus, stāvas nogāzes, skudru pūžņus un zvēru alas, kā arī dažādās koku šķirnes. 

Visas 3 dabas takas aizved līdz dziļai ielejai, kur ir nogrimusi baznīca. Šo interesanto faktu vēsta kāda sena leģenda. Ja līdzi esat paņēmuši kādas uzkodas un siltu tēju, tad šo varēsiet izbaudīt tam paredzētās piknika vietās – kuriniet ugunskuru un baudiet dzīvnieku čalas mežā. 

Ziemas sezonā Balkanu kalnu dabas parks aktīvās atpūtas cienītājiem piedāvā ragaviņu kalniņu, kā arī distanču slēpošanas trasi. Viens pilns aplis ir 5 kilometri garš – aplis vedīs gan pa līdzenumu, gan pauguriem un lejām. Kad saule ir norietējusi, ciemiņiem pieejama 1,5 kilometrus gara un apgaismota trase, kur darbojas slēpošanas inventāra un pūšļu noma.

Ziema nenozīmē sēdēšanu mājās! Latvijā ir tik daudz skaistu vietu un skatu, ko apskatīt ziemā un kur doties ar savu ģimeni vai draugiem – Latvija ziemā ir brīnumskaista. Lai piedzīvojums dabā būtu no sirds baudāms, vēlams nodrošināties ar pareizo aprīkojumu – apģērbieties silti, ņemiet līdzi termosu ar siltu tēju un dodieties piedzīvojumā!