Atklāj jaunas un neredzētas vietas, kur aizbraukt zelta rudens meklējumos – pastaigu takas, parki vai vienkārši skaistas pilsētas, kas izceļas savā skaistumā tieši rudens mēnešos.  

Kur aizbraukt zelta rudens meklējumos? Kur ir Latvijas skaistākās vietas rudenīgām pastaigām? Un ko vēl aizbraukt apskatīties rudenī, izņemot Siguldu? Šajā rakstā ir apkopoti maršruti gan Pierīga, gan arī citur Latvijā.

Ķemeru Tīrelis

Ķemeru tīrelī ir iespējams redzēt elpu aizraujošas ainavas. Lielais Ķemeru tīrelis ir viens no lielākajiem sūnu purviem visā Latvijā – tā vecums ir, apmēram, 8000 gadi, un purva platība ir 5000 ha. 

Tīreļa laipa ir būvēta no koka dēļiem un tās kopējais garums ir 3,4 kilometri. Purva taku veido astotniekam līdzīgi divi apļi, tāpēc katram ir iespēja izvēlēties tuvāko – “mazo” apli, kas ir 1,4 kilometri garš, vai iet visu pilno maršrutu – 3,4 kilometri. Izvēloties lielāko apli varēsiet izbaudīt skatu, kas paveras no skatu torņa.  Īpašu ainaviskumu Ķemeru tīrelim piešķir akaču labirints.

Ķemeru purvā var redzēt tādus augus, kas neaug nekur citur. Kā, piemēram, kukaiņēdāju augu – raseni. Ja mēģināsiet to ieraudzīt no laipas malas, tad jāņem vērā, ka augs ir neliels – 3 līdz 5 centimetrus augsts.

Baudot gājienu parasti izdodas ieraudzīt arī dažādus putnus. To čivināšana koku galotnēs padara visu pieredzi vēl neaizmirstamāku un piešķir izcilu atmosfēru. Tieši rudens mēnešos tālumā bieži var dzirdēt dzērves.

Ķemeru laipas apmeklējums ir bez maksas. Auto novietošana stāvlaukumā tūrisma sezonā maksā 2 EUR.

Ogres Zilie kalni

Ogres Zilajiem kalniem raksturīgs izteiksmīgs reljefs un tie ietilpst Ogres un Ikšķiles novadu teritorijā. Dabas parks ir iemīļota lokācija gan tiem, kuri vēlas pabūt svaigā gaisā, gan aktīva dzīvesveida piekritējiem. Ogres Zilo kalnu lielāko teritoriju aizņem Eiropas nozīmes aizsargājamais biotops – skujkoku mežs uz osiem. Šeit sastopamas 18 aizsargājamas augu, 6 aizsargājamu putnu, kā arī vairākas aizsargājamas kukaiņu sugas.

No parka augstākās teritorijas paveras skaista panorāma. Augstākā vieta Ogres Zilo kalnu teritorijā ir 30 metrus augstais skatu tornis. 

Cesvaines pils

Meklējat vietu, kur aizbraukt, kas ir tālāk no galvaspilsētas drūzmas? Savus torņus pretim debesīm ir pacēlusi akmenī kaltā Cesvaines pils. Šī ir lieliska vieta klusuma un skaistas dabas baudīšanai. Senas muižas un romantiskais parks ļaus iemūžināt skaistas fotogrāfijas atmiņām. 

Par vienu no spožākajiem 19. gs. otrās puses arhitektūras sasniegumiem ir uzskatāma Ādolfa fon Vulfa pils. Cesvaines pils tapšanā ir apvienojusies metālmāksla, arhitektūra, tēlniecība un glezniecība. Pils ir valsts mēroga arhitektūras piemineklis, kas kopš 1997.gada ir iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā, kā arī “Apceļosim Latvijas pilis” akcijas ietvaros pils ieguva titulu “Sapņu pils”.

Pils celtniecība norisinājās no 1893. līdz 1896. gadam. Sākot ar 1919. gadu Cesvaines pilī atradās skola, taču 2002. gadā  neveiksmīgs ugunsgrēks nopostīja pils jumtu. Pēc šīs traģēdijas tika uzsākti pils remontdarbi – 2003. gadā tika atjaunots pils kreisā spārna jumts, 2006. gadā – pils tornis un 2019. gadā tika atjaunota Cesvaines pils jumta centrālā daļa. Vēl šobrīd pils iekštelpas tiek atjaunotas un remontdarbi turpinās. 

Ne tikai pati pils, bet arī tās apkārtne ir tiešām apskates vērta – dabas skaistums šo lokāciju padara neizsakāmi romantisku un ideāli piemērotu garām, ilgām pastaigām. 

Gaiziņkalns

Ja esat mērojuši garo ceļu uz Madonas pusi, tad pēc Cesvaines pils apskatīšanas, noteikti dodieties uz iespaidīgo Gaiziņkalnu. 

Gaiziņa kafejnīcas telpās vai pirts mājā – siltajā sezonā atpūtas komplekss ”Gaiziņš” saviem klientiem piedāvā iespēju iznomāt telpas svinībām un pasākumiem. Ja esat šajā Latvijas galā tikai uz dienu, tad iekļaujiet Gaiziņu kā vietu, kur ieturēt siltu mājas maltīti pirms došanās tālāk. Šeit iespējams organizēt arī grupu ekskursijas pa 2.5 kilometru garo taku, lai, no augstākā Latvijas kalna, baudītu un iemūžinātu iespaidīgo skatu – īpaši rudens mēnešos. Kombinējot dažādus atpūtas veidus, atpūtas kompleksa siltās sezonas piedāvājums ļauj realizēt vienu vai divu dienu pasākumus. 

Pokaiņu mežs

Pokaiņu mežs ir neparasts tūrisma objekts, jo par to ir daudz nostāsti un dažādas teikas. Pēc gidu un apmeklētāju nostāstiem mežā ir novērotas anomālas dabas parādības. Zinātnieki, ekstrasensi un dziednieki šo vietu nešaubīgi uzskata par senu svētvietu.

Mežs ir ainaviski interesanta lokācija ar stāviem pakalniem, dziļām ielejām un dažāda vecuma mežaudzēm. Viens no interesantākajiem skatiem Pokaiņu mežā ir dažāda izmēra akmens krāvumi. 

Pokaiņu akmens krāvumi atrodas meža masīvā – 13 kilometru attālumā no Dobeles. Krāvumi ir veidojušies grupās un izvietoti akmens upēs un valnīšos.  

Šobrīd mežā ir izveidotas 15 kilometrus garas takas. Atsevišķiem akmeņiem iedoti nosaukumi, kas balstīti uz šiem interesantajiem nostāstiem un teikām, ar ko Pokaiņu mežs ir populārs. 

Mežā var iziet Veselības taku, kas veidota no dažādu koku sugu bluķiem ar spēka zīmēm. Katrai zīmei ir sava nozīme – viena attīra, cita dod spēku. Vēl viena ievērības vērtīga taka ir Gadskārtu vārtu taka –  šeit būs iespējams iepazīties ar latviešu gadskārtām. 

Pokaiņu mežā ir daudz citu interesantu vietu un katrai no tām ir sava īpašā nozīme. Jūs varat, piemēram, ielikt līdzi paņemto akmeni Vēlmju piramīdā tādā veidā nododot savu vēlmi kosmosam. Akmeņu krāvums “Tīrītava” ir enerģētiski spēcīga vieta, kur atstāt “lieko” un uzņemt jaunus spēkus. 

Takās varat doties vieni paši vai gida pavadībā. 

Daudzas apskatītās vietas ir patiešām instagramīgākās vietas Latvijā, un objektu sarakstā, idejas brīvdienām atradīs katrs! Uz visām šīm vietām var nokļūt ar savu auto, kā arī tās ir salīdzinoši viegli atrodamas un lielākā daļa ir vienas dienas izbrauciena garumā.