Atēnas ir Rietumu civilizācijas krāšņākās izpausmes simbols, un Atēnu vēsture sniedzas vairāk nekā 3000 gadu senā pagātnē. Pilsēta uzplauka klasiskajā antīkajā laikmetā. 

Mūsdienās Atēnas ir ne tikai krāšņa pagātne, bet arī rosīga un moderna galvaspilsēta, kurā atrodas daži no valsts nozīmīgākajiem tūrisma objektiem.

Akropole ir viena no elpu aizraujošākajām senatnes drupām pasaulē, un pilsētas izcilajos muzejos ir apskatāmi aizraujoši artefakti, kas atrasti vietējās apskates vietās. 

Akropoles drupas 

Pasaulē ir tikai daži apskates objekti, kas var līdzināties Atēnu Akropolei, kas slejas augstu uz klinšainas klints un sargā gadsimtiem ilgušo civilizāciju. Akropole, kas atgādina par seno Atēnu slavu, bija senās pilsētas centrs.

Simboliskākā celtne ir Partenons – templis, kas celts no 447. līdz 338. gadam pirms mūsu ēras. Šis templis ar savām kolonnu rindām un satriecošajām skulpturālajām detaļām ir apbrīnu raisošs skats. 

Citas Akropoles drupas ir Atēnas Nīkes templis pie ieejas un Erehtejons – seno svētvietu komplekss, kas celts laikā no 421. līdz 395. gadam pirms mūsu ēras. Erehtejona kompleksa slavenākais objekts ir kariatīdes jeb jaunavu statujas.

Karstās dienās Akropoli vislabāk apmeklēt no rīta un pēcpusdienā doties uz Akropoles muzeju ar gaisa kondicionieri. 

Agora drupas

romas agora atēnas

Senā Agora bija tirgus un ikdienas dzīves centrs senajās Atēnās. Lai no tālienes aplūkotu iespaidīgu skatu uz Agoru, dodieties uz Akropoles ziemeļu sienu.

Labākā vieta, kur iekļūt Agorā, ir ziemeļu vārti pie Adrianoú ielas, kas atrodas netālu no Svētā Filipa baznīcas. 

Grieķu vārds “Agora” nozīmē “pulcēties un runāt”, norādot, ka šī vieta bija lokācija, kur notika publiskas runas. Agora bija pārvaldes un tirdzniecības vieta, kā arī sanāksmju vieta. Šeit notika arī sporta sacensības un teātra izrādes.

Vēl viens nozīmīgs objekts ir Hefaista templis. To var sasniegt, dodoties patīkamā pastaigā pa laipu, kas ved augšup Agoras kalnā. Šis piektajā gadsimtā pirms mūsu ēras celtais doriešu templis ir viens no vislabāk saglabātajiem sengrieķu tempļiem, pateicoties tā pārveidošanai par kristiešu baznīcu, kas to pasargāja no iznīcības.

Romas Agora un Hadriāna bibliotēka

Blakus Senajai Agorai atrodas romiešu Agora. Lai gan var šķist, ka tas viss ir viens objekts, šīs ēkas tika uzceltas vēlāk, un būvniecība galu galā pārcēlās uz Senās Agoras vietu. Viens no šeit viegli atpazīstamiem objektiem ir Vēju tornis.

Romas Agoras malā atrodas senā Hadriāna bibliotēka, ko 132. gadā pēc Kristus dzimšanas nodibināja imperators Hadriāns. Vēl vēlāk, Bizantijas laikā, bibliotēkas atrašanās vietas tuvumā tika uzceltas trīs baznīcas.

No ielas var apskatīt vienu Hadriāna bibliotēkas sienu un Romas Agoras drupas, bet, ja vēlaties izpētīt tālāk, varat iegādāties biļeti un drupas izstaigāt.

Olimpa Zeva templis

olimpa zeva templis

Zevam veltītais Olimpa templis, bija lielākais templis Senajā Grieķijā. Lai gan Partenons ir labāk saglabājies, Olimpa Zeva templis savā laikā bija vēl monumentālāka celtne. Templis datēts ar sesto gadsimtu pirms mūsu ēras, bet to pabeidza tikai imperators Hadriāns mūsu ēras otrajā gadsimtā. 

Ir viegli iedomāties, kādu grandiozu iespaidu šis templis atstāja savā pilnajā veidolā. Kādreiz grandiozo svētnīcu balstīja vairāk nekā simts milzīgas marmora kolonnas. Saglabājušās tikai 15 kolonnas, un vēl viena saglabājusies kolonna atrodas zemē, taču drupu monumentalitāte ļauj nojaust sākotnējās ēkas milzīgo izmēru. Šī gigantiskā būve bija pienācīga svētnīca Zevam, visvarenākajam sengrieķu dievam, ko dēvēja par dievu karali.

Netālu, uz ziemeļiem no tempļa, atrodas neliels parks ar Temistokla mūra drupām un senās romiešu pirtis. Šīs pirtis ir diezgan iespaidīgas, ņemot vērā, ka tās ir bezmaksas apskates objekts, ko var viegli iekļaut pastaigu maršrutā. 

Atēnu olimpiskais stadions

atēnu stadions

Senās Atēnas lielākajā ēkā – Panatēnāja stadionā – ir 60 000 skatītāju vietas. Stadions tika uzcelts ap 335. gadu pirms mūsu ēras Herodes Atika ēras laikā, un tajā tika rīkotas Panatēniskās spēles, kurās skrējēji sacentās skriešanas sacensībās. 

Ap 140. gadu pēc Kristus dzimšanas stadionu ar jaunām marmora sēdvietām atjaunoja Herods Attikuss. Mūsdienās tūristu apskatāmā struktūra ir oriģinālā stadiona replika, kas tika pārbūvēta 1896. gada olimpisko spēļu vajadzībām. Mūsdienu laikmeta olimpiskais stadions tika veidots identiskā veidā kā Panatēnāja stadions, ar 47 sēdvietu līmeņiem un noapaļotu dienvidaustrumu galu.

Vasarā šajā objektā notiek koncerti un citi pasākumi. Šova apmeklējums var būt patīkams veids, kā pavadīt vakaru Atēnās.

Atēnas ir daudz vairāk nekā tikai arheoloģiskā vieta, pilsētas ainavu caurstrāvo tādi kalni kā Likabeta kalns un Filopappos kalns, kur var iepazīt zemes reljefu un redzēt Akropoli tās klinšainajā tronī.