Pilsētu dibināja Livonijas ordenis, taču to ir pārvaldījuši poļi, zviedri, krievi un vācieši. Vēsture ir atstājusi savas pēdas Daugavpils arhitektūrā, iedzīvotāju daudzveidībā un kultūrā. Iepazīstiet Daugavpili, apmeklējot šos apskates objektus!

Daugavpils cietoksnis

daugavpils cietoksnis

Attēls: Māris Grunskis

Daugavpils cietoksnis ir nozīmīgs kultūrvēsturisks objekts, kura platība ir 2 km2. Pilsētai ir gadsimtiem sena vēsture, kas īpaši jūtama Pirmā pasaules kara muzejā, bet Daugavpils cietoksni var iepazīt arī nakts aizsegā kopā ar Daugavpils sikspārņu centra pārstāvjiem.

Daugavpils cietoksnis ir vienīgais šāda veida 19. gadsimta sākuma militārais nocietinājums Ziemeļeiropā, kas saglabājies bez būtiskiem pārveidojumiem.

Atkarībā no laikmeta cietoksnis ir saukts arī par Dinaburgas cietoksni un Dvinskas cietoksni, un ir Daugavpils galvenais kultūrvēsturiskais piemineklis un viens no pilsētas simboliem. Dažādos vēstures periodos nocietinājumu būvi ir kontrolējušas dažādas ārvalstu armijas. Pats nocietinājums aizņem vairāk nekā 150 hektārus.

Daugavpils Tarzāns

daugavpils tarzāns

Attēls: Visitdaugavpils.lv

Daugavpilī, pie Lielā Stropu ezera, atrodas tūrisma objekts – piedzīvojumu parks “Daugavpils Tarzāns”. Šķēršļu parks ir piemērots gan bērniem, gan pieaugušajiem aktīvai atpūtai. Tas būs interesants gan bērniem, gan pieaugušajiem, jo trases ir pielāgotas dažādām interesēm.

Parkā ir 6 dažādas grūtības pakāpes šķēršļu trases.

Zaļā trase ir piedzīvojumu trase bērniem ar 16 dažādiem šķēršļiem. Pieaugušajiem tā būs piemērota iesildīšanās pirms došanās augstāk.

Zilā trase ar vienkāršiem šķēršļiem, kas pacelti līdz 5 metriem virs zemes, ļaus arī piesardzīgākiem cilvēkiem pabeigt trasi.

Sarkanā trase ir izveidota 10 metru augstumā virs zemes un ietver lēcienu tīklā ar Tarzāna virvi, lidojošu skrituļdēli un citus aizraujošus šķēršļus.

Melnā trase ir piemērota tiem, kas meklē izaicinājumus. Šī trase prasa fizisku spēku un koordināciju, jo 12 metru augstumā virs zemes ir 14 augstas intensitātes šķēršļi.

Piedzīvojumu parks ir aprīkots ar Šveices uzņēmuma “Kanopeo” jaunās paaudzes drošības sistēmu “Speedrunner”. Jaunās sistēmas svarīgākais ieguvums ir tas, ka tā novērš risku, ko rada nepiesprādzētas drošības jostas. Nepārtraukts savienojums ar drošības trosi visā trases garumā nodrošina drošu piedzīvojumu.

Latgale Zoo

Latgale Zoo

Attēls: Visitdaugavpils.lv

Latgales zooloģiskais dārzs ir neliels pašvaldības zooloģiskais dārzs, Daugavpils pilsētas domes finansēta iestāde, kuras mērķis ir bērnu un pieaugušo ekoloģiskā audzināšana un izglītošana saskarsmē ar dzīvniekiem. Zooloģiskais dārzs atrodas netālu no pilsētas centra.

Šeit, mākslīgajos džungļos, krastā gozējas kaimani, dīķī peld sarkanās karpas, liānās lēkā dzīvais makaks un purvainie cukura oposumi, kā arī peld, svilpo, klejo, lēkā un lido daudzi citi tropu dzīvnieki. Bērni var arī paglaudīt pūkainu trusīti, spēlēties ar omulīgām jūrascūciņām un pabarot mazās zivtiņas, kas peld džungļu dīķī.

Šmakovkas muzejs

šmakovkas muzejs

Attēls: Visitdaugavpils.lv

Šmakovkas ražošanas tradīcijas Latgalē ir dzīvas jau daudzus gadsimtus! Šmakovkas muzejs ir lielākais un mūsdienīgākais šāda veida muzejs Latvijā, kas piedāvā atraktīvu stāstu par Latgales stipro dzērienu, kas jau kļuvis par Latgales zīmolu.

Trīs ekspozīcijas zālēs, kuru kopējā platība ir 290 m2, ir iespējams iegūt zināšanas par šmakovkas izgatavošanas procesu ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību, kā arī apskatīt autentiskas un iespaidīgas ražošanas iekārtas.

Līdztekus stāstījumam par dzēriena tapšanu digitālajā ekspozīcijā iespējams aplūkot senas fotogrāfijas un dokumentus, kā arī iepazīt Latgales vēstures nozīmīgākos posmus.

Ekspozīcijai ir arī izglītojoša nozīme, jo tā informē par alkohola lietošanas sekām. Šeit var apskatīt ar pārtikas rūpniecību saistītu modernu iekārtu komplektu, ko izmanto kvalitatīvas šmakovkas pagatavošanā.

Daugavpils Shot Factory

shot factory daugavpils

Attēls: Visitdaugavpils.lv

Vienīgā munīcijas rūpnīca Baltijas valstīs, kas ir pieejama tūristiem. Šeit atrodas vecākais šāvienu tornis Eiropā, kas joprojām darbojas.

Rūpnīcā var apskatīt vēsturisko ekspozīciju un svina šāvienu liešanas darbnīcu, kā arī uzkāpt unikālajā 37 metrus augstajā tornī ar 19 metru dziļu dzesēšanas aku zem tā. No rūpnīcas torņa var apskatīt slaveno Daugavpils Baznīcu kalnu, pilsētas centru un tālās cietokšņa sienas.  Munīcijas rūpnīca ir daudzu vietējo un ārvalstu tūristu galamērķis, kuri vēlas izbaudīt unikālo 19. gadsimta atmosfēru un uzzināt par seno iekārtu darbību mūsdienās.

Rūpnīcas apmeklējumu var apvienot ar Daugavpils cietokšņa un citu militāro objektu apskati, tādējādi gūstot plašu ieskatu daudzos Latvijas militārās vēstures aspektos.

Pēc ekskursijas ikviens var izmēģināt rūpnīcas pneimatisko munīciju rūpnīcas šautuvē.

Piezīme: ekskursijas nenotiek vēsturiskajās darbavietās svina šāvienu ražošanas laikā.

Ierodoties Daugavpilī, daudzi ceļotāji pamana, ka tajā joprojām ir arhitektūras pieminekļi un ēkas, kas atklāj reģiona varonīgo militāro pagātni. Turklāt Daugavpils ir liela pilsēta ar labi attīstītu infrastruktūru un daudziem kultūras un izglītības centriem. Kultūra un vēsture šajā pilsētā sarežģīti savijas, padarot mūsdienu Daugavpili vēl burvīgāku. Ikviens ceļotājs šajā pilsētā var atrast kaut ko piemērotu un aizraujošu, pat ja viņš ieradies tikai izklaides nolūkā.