Rīga, iespējams, ir Latvijas lielākā pilsēta un kultūras centrs, taču tā nebūt nav vienīgā. Galu galā Latvijā ir četri reģioni, katrs ar savu raksturu un tradīcijām. Zemgales reģionam šī galvaspilsēta ir Jelgava. 

Apmeklējiet Jelgavu, un jūs redzēsiet, ka tā nav liela pilsēta pēc jebkādiem standartiem. Taču tas nenozīmē, ka tā ir mazāka par tās vēsturi vai dabas skaistumu. Patiesībā šie aspekti ir vēl vieglāk apskatāmi, jo tie nav paslēpti starp izpletušos pilsētas teritoriju. Tas nozīmē, ka tūristiem ir iespēja ātri apskatīt to, kas padara pilsētu īpašu, pat veicot tikai vienas dienas ceļojumu uz Jelgavu no Rīgas. Lūk, kas jums ir sagaidāms, ja dosiet šai mazpazīstamajai pilsētai iespēju.

 

JELGAVAS PILS

jelgavas pils

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Neapšaubāmi visvairāk apspriestais pilsētas apskates objekts ir elegantā Jelgavas pils. Tā atrodas starp Driksas un Lielupes upēm uz salas, un ir diezgan iespaidīgs apskates objekts. Tā ir lielākā baroka pils Baltijas valstīs, kādreizējā Kurzemes un Zemgales hercogu rezidence, Kurzemes guberņas administratīvais centrs. 

Šeit agrāk bija uzceltas vairākas pilis, sākot ar Livonijas ordeņa koka pili 1265. gadā. Tomēr šo pili 1771. gadā uzcēla Kurzemes hercogs, un vēlāk, iebrūkot Krievijas impērijai, tā kļuva par gubernatora rezidenci. Turpmākajos gados tā vairākkārt tika nopostīta un pārbūvēta, pēdējo reizi tā tika pamatīgi atjaunota 1961. gadā.

Šodien Jelgavas pilī atrodas trešā lielākā Latvijas augstskola – LLU, un Jelgavas pilsēta ir mājvieta 7000 studentu.

Kopš 1968. gada Jelgavas pilī atrodas muzejs. Ekspozīcija atspoguļo Livonijas ordeņa pils vēsturi (13. gs.), Jelgavas pils celtniecības gaitu un interesantus faktus par pils vēsturisko izpēti un uzturēšanu.

 

JELGAVAS SVĒTĀS TRĪSVIENĪBAS BAZNĪCAS TORNIS

Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornis

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Kurzemes un Zemgales hercogs Gothards Ketlers pavēlēja celt jaunu baznīcu un 1574. gadā sākās Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas celtniecība. Tā bija pirmā no jauna uzcelta luterāņu mūra baznīca Eiropā un lielākā baznīca Zemgalē. Baznīca tika sagrauta 1944. gadā un vairs netika atjaunota. Tagad no 16. gadsimtā celtās baznīcas ir palicis tikai vientuļais tornis. No pirmā acu uzmetiena tas var šķist vienkāršs, 50,17 metrus augsts tornis, taču tā iekšpusē notiek ļoti daudz.

Pirmajā stāvā atrodas Jelgavas reģionālais tūrisma centrs, kur ikviens var saņemt informāciju un bezmaksas ceļvežus gan latviešu, gan svešvalodās par tūrisma iespējām Jelgavā un Jelgavas novadā. Trešajā, ceturtajā un piektajā stāvā ir izvietotas mūsdienīgas un interaktīvas vēstures ekspozīcijas: “Zemgale – Latvijas prezidentu šūpulis”, “Jelgava un Sv. Trīsvienības baznīca laikmetu griežos” un “Tautastērps Zemgalē”. 

Astotajā stāvā atrodas restorāns ar skatu uz pilsētu, bet devītajā stāvā – izstāžu zāle un skatu laukums. No augšas var redzēt Jelgavu un tās zemo pilsētas ainavu. Šo apskates objektu nedrīkst palaist garām starp Jelgavā apskatāmajām vietām. Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa stiklotajā skatu laukumā ir iespējams organizēt laulību ceremonijas, svinīgas pieņemšanas, bildinājuma izteikšanu, foto sesijas un citus pasākumus, savukārt 7.stāva konferenču zāle būs piemērota semināriem, apmācībām, konferencēm, korporatīvām un privātām svinībām. 

Uzmanību! No 7. februāra norit vēstures ekspozīciju nomaiņa, tāpēc ekspozīcijas apmeklētājiem uz laiku nav pieejamas.  
Tūrisma informācijas centrs, skatu laukums, izstāžu zāle un restorāns turpina darbu ierastajā kārtībā. 

 

LAIKA RATS 100

Vides objekts Laikai rats 100

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Viens no Jelgavas apskates objektiem, kas noteikti izraisīs jūsu ziņkāri, ir uzkrītošais piemineklis. Tas ir tēlnieka Kārļa Īles veidots vides objekts “Laika rats 100”, kas tapis par godu Latvijas neatkarības simtgadei un atklāts 2018. gada 4.maijā. Apkārt aplim izvietotas desmit figūras ar desmit akmeņiem, kas kopā simbolizē 100 grūtos gadus, ko Latvija kopš tā laika ir piedzīvojusi. Desmit figūras ir izgatavotas arī no atstarojoša metāla, lai cilvēki varētu saskatīt sevi cīņā. Godīgi sakot, tas ir diezgan neaizmirstams koncepts.

 

MĪTAVAS TILTS UN JĀŅA ČAKSTES BULVĀRIS 

Jāņa Čakstes bulvāris un Mītavas tilts

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Jāņa Čakstes bulvāris

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Jāņa Čakstes bulvāris ir apskates objekts, kas neatstās nevienu vienaldzīgu. Uz dienvidiem no galvenā tilta pāri Driksas upei un Jelgavas pils atrodas visattīstītākā pilsētas daļa. Viens skatiens uz Jāņa Čakstes bulvāri un mākslīgi izveidotajiem ūdenskritumiem, un var secināt, ka šeit ir īstenots pilsētas atjaunošanas projekts.

Ar mūsdienīgu gājēju tiltu “Mītava”, kas savieno Pasta salu ar pilsētas centru, šī ir patiešām aicinoša vieta. Pasta sala ir labiekārtota daudzfunkcionāla atpūtas, kultūras un sabiedrisko aktivitāšu vieta, kur norit pilsētas nozīmīgākie festivāli un pasākumi. Šeit atrodas brīvdabas koncertzāle “Mītava”, kas izveidota amfiteātra formā ar skatuvi, parteru un tribīnēm. 2019. gadā brīvdabas koncertzālei “Mītava” piešķirta 1. vieta Latvijas Būvniecības gada balvā nominācijā “Koka būve”, kā arī 1. vieta būvniecības konkursā Gada labākā būve Latvijā 2019 nominācijā “Koka būve”. Savukārt, 2021. gadā koncertzāle saņēma Latvijas Pasākumu foruma Izcilības balvu 2020 divās nominācijās – “2020. gada izcilākais notikums Zemgalē” un “2020. gada izcilākā pasākumu norises vieta”. 

Upes krastmala ar savu moderno pieskārienu atgādina Nīderlandi vai Dāniju. Cilvēki var ņemt nomā kajakus un laivas, lai airētu pa upi, un tālāk gar upes krastu iekārtotas divas oficiālās Jelgavas pludmales. 

 

PILS SALAS SKATU TORNIS

Lielupes palienes pļavas

Foto: Jelgavas reģionālā tūrisma centra arhīvs.

Jelgavas pils atrodas uz salas starp divām upēm. Tomēr tas nav vienīgais apskates objekts uz salas. Pils aizņem tikai nelielu zemes daļu, pārējā daļa pieder Lielupes palienes pļavām- īpaši aizsargājama dabas teritorija, kurai piešķirts Eiropas nozīmes statuss – Natura 2000. Dodoties pa ceļu gar upi, jūs drīz vien nonāksiet līdz nepieradinātām pļavām, kas pilnas ar savvaļas puķēm. Šīs pļavas ved pie 19,2 metrus augsta koka skatu torņa. 

Uzkāpiet tornī, un jums pavērsies jauks skats uz upes apkārtni un dažiem Jelgavas augstākajiem pieminekļiem. Taču vislielāko baudījumu sniedz tas, ka tur ir ļoti mierīga atmosfēra. Torņa pirmajā līmenī var iekļūt arī cilvēki ar kustību traucējumiem. Lielupes palienes pļavās ganās vairāk kā 80 savvaļas zirgu. Šeit, ar iepriekšēju pieteikšanos, ir iespējamas ekskursijas vides gida pavadībā  (tel. 20264343).

Vienas dienas ceļojums noteikti aptvers lielāko daļu no Jelgavā darāmā, taču mēs iesakām sadalīt apskates objektus 2 dienu garumā. Ja izvēlaties palikt Jelgavā, ir pietiekami plašs nakšņošanas vietu piedāvājums, kā arī daudz lielisku vietu, lai baudītu izcilas maltītes. 

 

Vairāk par tūrisma iespējām Jelgavā un Jelgavas novadā www.visit.jelgava.lv