Pateicoties skaistajai dabai un veselīgajam klimatam, Ogres provinces pilsēta, kas atrodas pie Daugavas un Ogres upju satekas, ir kļuvusi par iecienītu tūristu kūrortu gan vasarā, gan ziemā.

Ogres Zilie Kalni

ogres zilie kalni

Attēls: Ogres novada Tūrisma informācijas centra arhīvs

Zilie kalni dabas parks Ogres novadā ir iecienīts atpūtnieku vidū, kuri piekopj aktīvu dzīvesveidu vai vienkārši vēlas ieelpot svaigu meža gaisu. Lielāko daļu dabas parka teritorijas aizņem ES aizsargājams biotops – skujkoku mežs – kas aug Ogres Zilo kalnu grēdā, un tajā sastopamas 18 aizsargājamas augu sugas, sešas aizsargājamas putnu sugas un vairākas aizsargājamas kukaiņu sugas.  No 30 metrus augstā skatu torņa, kas atrodas augstākajā no kalniem, paveras brīnišķīgs skats.

Ja ir pietiekami daudz sniega, parkā tiek uzturētas distanču slēpošanas trases. Kopējais slēpošanas trašu garums ar kalnu un kalnu nogāžu posmiem ir aptuveni 10 kilometri. Distanču slēpošanas trases ved starp Ogres un Ikšķiles pilsētām.

Suntažu pareizticīgo baznīcas drupas

suntažu pareizticīgo baznīcas drupas

Attēls: Ogres novada Tūrisma informācijas centra arhīvs

Suntažu pareizticīgo baznīca celta 1909. gadā eklektisma stilā no ķieģeļiem. Pēc Otrā pasaules kara baznīca vairs netika atkārtoti izmantota un tāpēc tā pamazām sabrūk. 

Pareizticīgo baznīca veica aktīvu sabiedrisku un izglītojošu darbību draudzē un tās pagastā. Vairāk kā pusgadsimtu baznīcā nokalpoja A. Kārkliņš, Lauberes skolas skolotājs. Pateicoties viņam, draudzei tika piesaistīti aktīvi jaunieši, kuri ļoti izbaudīja dziedāšanu. 

Šķiet, ka tieši spēcīgās personības bija tās, kas pulcēja pāri par 2000 locekļu Suntažu pareizticīgo draudzē. Diemžēl tās darbība nav atjaunojusies un kādreiz krāšņais dievnams nav spējis pretoties laika un cilvēku nežēlībai.

Meņģeles skatu tornis

menģeles skatu tornis

Attēls: Arta Kalniņa

Meņģeles skatu tornis atrodas dabas parka “Ogres ieleja” teritorijā uz Taurupes un Menģeles pagastu robežas Ogres upes senkrastā. No torņa paveras burvīgs skats uz Ogres upes ieleju, kā arī Aderkaša pareizticīgo baznīcu.

Novērošanas tornis tika uzcelts tajā pašā vietā, kur ugunsdzēsības tornis, 20. gadsimta 60. un 70. gados. Tā uzstādīšana sasaucas ar Dull Dauka centrālo jautājumu – kas ir aiz horizonta un vai zeme ir apaļa.

Špakovska parks

špakovska parks

Attēls: Ogres novada Tūrisma informācijas centra arhīvs

Lazdukalnu dendroloģiskais parks – sarunvalodā biežāk saukts par Špakovska parku – ir brīnišķīga atpūtas vieta, kas priecē ar dabas ainavām, skaistiem skatiem un dažādu koku un dekoratīvo augu platībām.

Parka platība ir 5,9 hektāri. Jānis Špakovskis un viņa sieva Benita ieceri izveidot parku šajā Ogres pusē radīja 1975. gadā, kad viņi šeit apmetās uz dzīvi. Apkārtnes gleznainais reljefs un vecais muižas dīķis kalnā šķita kā radīts šīs idejas īstenošanai. Paralēli teritorijas sakopšanai un atjaunošanai Špakovski sāka arī koku stādīšanu, galvenokārt izvēloties vērtīgākas koku šķirnes – ozolus, ziemeļu sarkanos ozolus, valriekstus, priedes un citus. 

Ogres pilsētas dome 1993. gadā nolēma parkam piešķirt sabiedrībai nozīmīgas vietas statusu. Špakovska parkā aug vairāk nekā 7000 augu, to skaitā ir 412 koku, dekoratīvo krūmu un citu augu šķirnes no Rietumeiropas, Sibīrijas, kā arī Klusā okeāna piekrastes. Šeit sastopamas arī tādas retas šķirnes kā, piemēram, meža vizbulis, parastais medmeldrs, austrumu dadzis, Mandžūrijas valrieksts un džeka priede.

Špakovska parku vislabāk izbaudīt, pastaigājoties pa 1,8 kilometrus garajām takām. Parkā atrodas kalniņu ieskauts dīķis, kas pilns ar daudzkrāsainām ūdensrozēm, un tā vidū atrodas gleznaina, ar rododendriem apaugusi mīlas saliņa. Uz parka augstāko punktu ved 100 pakāpieni. No šeit esošā skatu torņa paveras brīnišķīgs skats uz Daugavu pāri koku galotnēm. Kalna pakājē atrodas no dzirnakmeņiem veidota ugunskura vieta. 

Ieeja parkā ir bez maksas. Ekskursijas, kāzas un ugunskura vietas var rezervēt pirms apmeklējuma un apmaksāt ar ziedojumiem.

Krasta promenāde 

Promenāde Ogrē

Attēls: Ogres novada Tūrisma informācijas centra arhīvs

Promenāde stiepjas gar Ogres upes krastu, paverot fantastisku skatu uz upi un ļaujot sajust pagājušā gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu kūrorta peldvietas atmosfēru Ogrē. Promenādes sākumā atrodas 1966. gadā būvēts gājēju tilts pār upi, kas ir lielākais arkveida tilts Latvijā.

Ogres krasta promenādi pastaigām iemīļojuši gan pilsētas iedzīvotāji, gan pilsētas viesi. Šī ir arī iecienīta koncertu un svētku lokācija. 

Kopš 2017. gada pāri Ogres upei tiek uzstādītas koka laipas, kas atdzīvina pagājušā gadsimta kūrorta gaisotni Ogrē. Savā laikā, apmēram, šajā pašā vietā jau bijusi laipa pāri upei, taču ziemas sezonā laipas demontē.

Šīs ir tikai dažas lokācijas, ko iesakām apskatīt, ja esat ciemiņš pilsētā. Ogrē atrodas izstāžu centrs, mūzikas un mākslas skolas, vēsturiskas baznīcas, kā arī skaists parks ar dažādām koku sugām – apskates vietas piemērotas katrai gaumei!