Klāt nedēļas nogale un atkal ir vēlme izrauties no mājām, lai baudītu atpūtu pie dabas? Izbaudīt Latvijas skaistumu ir iespējams dodoties gan uz tuvākiem un tālākiem galamērķiem. Šoreiz brauksim uz Zemgali. Ikviens šeit varēs atrast sev saistošu brīvdienu galamērķi – no neaprakstāmi greznām pilīm līdz kara laika ierakumiem.

Ziemassvētku kauju muzejs

Šeit iejutīsieties strēlnieku ādā, kas Tīreļu purvā I Pasaules kara laikā cīnījās pret vācu armiju. Autentiskā vietā rekonstruēta daļa no nocietinājumu sistēmas, kas ir darīts par godu strēlnieku varonībai.

Unikāls šai vietai ir tas, ka Ziemassvētku kauju muzejā atrodas vācu armijas pirmās aizsardzības līnijas nocietinājumu sistēma, kas ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā. 

Cenas tīrelis

Otrais lielākais purvs Latvijā ir Cenas tīrelis, kas ir īpaši aizsargājama teritorija. Cenas tīrelī ir izrīkota 5 kilometrus gara laipu taka. Tās vidusdaļā ierīkots skatu tornis, kas ļaus apbrīnot purvu no augšas. Laipu sākumā ir apskatāms kūdras lauks, kur notiek kūdras ieguve.

Apļa veidā ir veidota tīreļa 5 kilometrus garā laipu taka, kas sniedz iespēju apskatīt lielāku purva teritoriju. Tika uzstādīti informatīvie stendi ar tīrelī sastopamo augu un putnu aprakstiem un pat attēliem, veidojot Cenas tīreļa taku. Vienas konkrētas takas posms ved gar krāšņo un mazām saliņām bagāto Skaistezeru, kas ir ainaviski ļoti skaits. Apmeklētājiem pieejama ir arī neliela platforma, lai var ievilkt elpu un izbaudīt skatu. 

Jaunmoku pils

Vieta, ko var ne tikai apskatīt un izstaigāt tās apkārtni, bet pat palikt pa nakti, lai izbaudītu īpaši gardu maltīti restorānā – tā ir Jaunmoku pils. Pastaigā pa veco liepu aleju varēsi baudīt rudeni, bet ja vēlēsies, gids pavadīs jūs izzinošā ekskursijā Meža muzejā. Entuziasti varēs doties pat izbraucienā zirga pajūgā.

Pils ir tā, kurā neogotiskā stila formas lieliski sadzīvo ar jūgendstila elementiem. Lokācija ir īpaša vieta Latvijas arhitektūras šedevru vidū.

Pils bija iecerēta Rīgas pilsētas mēram Džordžam Armitstedam, kurš to vēlējās izmantot kā medību namu. Jaunmoku pils ir uzcelta 1901. gadā pēc vācbaltu arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta. 

Šodien pilī atrodas Meža muzejs. Latvijas mežsaimniecībai un medībām veltītas ekspozīcijas – tas viss atrodas Jaunmoku pilī. Papildus tam šeit ir izveidots Zīmes centrs, kur katrs var veidot savu latvisko zīmi. Papildus lokācijā tiek piedāvātas arī zāļu tēju degustācijas, dažādas tematiskas ekskursijas un citi pasākumi.

Ribbes vējdzirnavas

Atpūtas kompleksā “Rožmalas” atrodas Ribbes vējdzirnavas, un tās ir iespējams apskatīties ne tikai no ārpuses, bet pat doties izzinošās ekskursijās. Viena no tām, piemēram, “Graudu ceļš”. Blakus dzirnavām atrodas restorāns. Šeit maltītes tiek piemērotas sezonai – rudens ēdienkarte priecēs visus gardēžus. Ja ir tāda vēlme vai vajadzība, ir arī iespējams pārlaist nakti un relaksēties SPA.

Bēnes muiža

No 1876. līdz 1878.gadam celta tika Bēnes muižas kungu māja. Šobrīd tā ir daļēji pārbūvēta, taču saglabājusies līdz mūsdienām – kas ir lielisks vēstures mantojums. Saglabājušās tāpat arī ir citas muižas ēkas – kalpu mājas, dzirnavas, kūts, lielā klēts u.c.

Pēterburgas arhitekts Šļups – bijis projekta autors. Barona pili 1905.gadā nodedzināja sociāldemokrātu teroristi. Pēc šī notikuma, pils tika atjaunota vienkāršāka un pat nedaudz mazāka. 

Bēnes dzirnavu ēka uzcelta pēc Auces upes aizsprostošanas – laika posmā no 1838. gada līdz 1905. gadam. Savā laikā dzirnavās bijusi gan maltuve, gan vilnas apstrādes un aušanas uzņēmums. Mūsdienās dzirnavas ir privātīpašums.

Tiesa, šī ir tikai ļoti maza daļiņa no tā, ko var piedāvāt Zemgale, tāpēc noteikti ieplānojiet ne vienu vien nogali, ko veltīt šī reģiona apskatei. Zemgale ir lieliska atpūtas vieta rudenī – ar tās līdzenumiem, skaistajām pilsētām un viesmīlīgajiem cilvēkiem. Sēdieties mašīnā un dodieties izzināt Latvijas dabu viskošākajās krāsās!