Tas mirklis atkal ir pienācis, kad tūlīt dienas atkal sāks palikt īsākas, un naktis garākas. Vasaras saulgriežu nedēļa ir viena no visintensīvākajām svētku un pasākumu nedēļām gadā! Pēdējais brīdis, lai arī tu saplānotu savus svētkus un pavadītu to vislieliskākajā gaisotnē! Rakstā esam apkopojuši spilgtākos pasākumus, festivālus un cita tipa svētkus, kas vēl gaidāmi jūnija atlikušajā mēnesī!

Šī mēneša izceltākais pasākums

Festivāls ”BŪTĪBA”

21. – 24.jūnijs, Ķeguma novadā, Puduros

BŪTĪBA – Deju un Mūzkas Festivāls ir ļoti dzīvs, prieka, dziedinājuma un izziņas pilns četru dienu notikums pašos Vasaras Saulstāvjos.
Tie ir svētki, ceremonijas, rituāli un kopā būšana, kur sanāk gan pašmāju, gan citzemju sakrālie mūziķi, dejotāji, šamaņi un skolotāji.

Uguns rituāls, ekstātiskas dejas, dzīva mūzika, ekskluzīvs veģetārs ēdiens un kopā būšana Daugavas krastā, simtgadīgu priežu ielokā. Šī gada festivāls iekļaus arī Saulstāvju svinēšanu un rituālus Jāņu vakarā, taču tie tiks veikti savā, citādākā veidā. Tās nebūs tradicionālās svinības, bet gan no dziļumiem nācis aicinājums atjaunot patieso saikni ar Mātes Zemes Dvēseli – tās Būtību!

 

18.jūnijs

 

Ielīgošanas pasākums “Jāņa sēta”

Pasākumā būs iespēja apgūt Jāņu dziesmas un līgotnes kopā ar folkloras kopu “Laiva” un ugunskura kraušanas dažādību ierādīs folkloras un seno cīņu kopu “Vilkači”. Par lustēm visa vakara garumā rūpēsies folkloras kopas – folkloras kopa “Grodi” aicinās ikvienu līgotāju mesties rotaļās, savukārt par Jāņu zāļu nozīmi stāstīs folkloras kopa “Budēļi”, kuri piedāvās arī pārbaudīt zināšanas Jāņu zāļu atpazīšanā. Pasākums norisināsies Uzvaras parkā, Rīgā, no plkst. 17.30.

19. jūnijs

 

Vasaras kultūras programma kultūrtelpā “Strops”

Apmeklētāji aicināti uz Ielīgošanas vakaru kopā ar dziesminieci Melisu Deboru Kaškuru, folkloras kopu “Kokle” un Katrīnu Dimantu – caur dziesmām un tradīcijām, dziedot Jāņu dziesmas, ejot dejās un rotaļās, atzīmēt vasaras saulgriežu un Līgo svētku tuvošanos. Pasākumu vadīs Artūrs Mednis, un tas norisināsies kultūrtelpā ”Strops”, Rīgā.

 

Deju lielkoncerts “Vidusvasaras dzīvestības”

Sajūti gada garākās dienas mistēriju un maģiju lielkoncertā “Vidusvasaras dzīvestības”! Jau par tradīciju kļuvušais lielkoncerts aicina ikvienu rīdzinieku un pilsētas viesi pievienoties svētku lustēm plkst. 19.00 Rātslaukumā, Rīgā, kur skatītājus priecēs RKTMC “Mazā ģilde” visu paaudžu deju kolektīvi. Koncertu vadīs bērnu tautas deju ansambļa “Dzintariņš” absolvente – aktrise Zane Burnicka.

 

Jāņu ieskandināšanas pasākums “Lai līgojam, lai svinam”

Pasākumā paredzēta zāļu sievas Līgas Reiteres vainagu pīšanas darbnīca, RTU postfolkloras grupas koncerts “Daba San”, Rūdolfa Blaumaņa lugas «Skroderdienas Silmačos» izrāde, kur galvenajās lomās spēlēs RTU administrācijas pārstāvji! Vakara pusē paredzēts fragments no lieluzveduma “Aiz ko garš pasavarﹸs” RTU tautas deju ansambļa “Vektors” izpildījumā, un noslēgumā RTU Danču vakars! Pasākums norisināsies Zunda krastmalā, Rīgā.

 

Jāņu koncertuzvedums ”Meklē Mani Papardēs”

Sagaidi vasaras siltāko nakti ar lustīgākajām Ivara Vīgnera teātra dziesmām “Ja es būtu bagāts vīrs”, “Seši mazi bundzenieki”, “Mazais ganiņš”, “Jel dod man bučiņ”, “Parfimerī” un daudzām citām no izrādēm “Tās dullās Paulīnes dēļ”, “Trīnes grēki”, “Meldermeitiņa” u.c. Jautri piedzīvojumi, negaidīti pavērsieni un populāru teātra dziesmu plejāde – to visu varēsim piedzīvot Jāņu koncertuzvedumā “Meklē mani papardēs”! Pasākums norisināsies Dobelē no plkst. 19.00. Līdz Jāņu nakts svētkiem, koncertuzvedums paredzēts dažādās Latvijas pilsētās!

 

20.jūnijs

 

Vasaras Saulgrieži Jūrmalas Brīvdabas muzejā

Ielīgošanas pasākums visiem, kas meklē latviešu senās tradīcijas saulīti pavadot! Vasaras Saulgriežos jāpaliek nomodā visu nakti, lai neaizmigtu, jādzied lustīgas dziesmas un jākurina ugunskurs. Kādas dziesmas dziedamas un tradīcijas piekopjamas – pasākumā rādīs un mācīs folkloras kopa “Milzkalnieki”. Vasarā visas pļavas zied un katra zāle un nezāle ir vērtīga – veselībai, skaistumam un uzturam. Plašāk par to pasākumā stāstīs herbaliste, aromterapijas praktiķe, Ķemeru nacionālā parka dabisko pļavu saimniece, zīmola “Sanitas pļavas veltes” radītāja Sanita Matule.

 

Maģiskais Jāņu gaidīšanas laiks

Ielīgošanas pasākumā par galveno tēmu izvēlēta Jāņu laika maģija, kas ietver sevī dažādus rituālus – gan veselības uzturēšanai, gan nākotnes izzināšanai, piedāvājot zīlēšanu ar datorizētām programmām, profesionāla grafologa rokraksta analīzi, kā arī kārtīgu izkustēšanos un sadancošanu pirmsjāņu noskaņās. r tautas veselības uzturēšanas zinībām dalīsies pieredzējusi zāļu sieva Līga Reitere, vainagus pīt un dejot maģisko vainagu deju mācīs folkloriste Baiba Ērgle. Pasākums paredzēts Kultūras pils ”Ziemeļblāzma” parkā, no plkst. 17.00.

 

Jāņu ielīgošana Ķengaragā

Folkloras kopa “Putni” ir lielie un mazie kopā – “Lieli Putni” ir tie, kas šo gadu laikā ir krietni paaugušies un nu katrs spēlē vismaz vienu mūzikas instrumentu. Visu “Putnu” dvēsele un “kronētā Putnu māte” ir Ilze Kļaviņa, bet mazākajiem putnēniem viedās zinības apgūt palīdz arī Mārtiņš Āboliņš. Pasākuma sākums paredzēts no plkst. 19.00.

Ielīgošanas pasākums “Skroderdienas būs”

Pasākuma pirmajā daļā apmeklētājus priecēs Pārdaugavas kultūras apvienības tautas deju kolektīvi “Dejotprieks”, “Imanta”, “Imantieši” un Latve. Otrajā daļā dejas uzvedums ar Tautas deju ansambli “Lielupe”, aktieriem un mūziķiem. Pindacīšas, Bebenes un Tomuļu mātes stāstu palīdzēs izstāstīt ap 150 vairāku paaudžu dejotāji. Pasākums paredzēts pie Kultūras centra ”Imanta”, Rīgā, no plkst. 19.00.

Ielīgo kopā ar orķestri “Rīga”

Orķestris “Rīga” aicina ikvienu svētku līksmotāju pievienoties mūzikas programmai dārziņā pie Mazās ģildes un Rātslaukumā iepretim Rīgas domei. Koncerta apmeklētājus orķestris priecēs ar iemīļotām melodijām gan no tautas, gan populārās mūzikas repertuāra. Koncerta sākums paredzēts plkst. 11.00.

Vasaras Saulgrieži Plāteres pilskalnā

Plāteres pilskalns Ogres novada Madlienas pagastā ir spēka vieta, kur gadskārtēji pulcējas svinētāji vasaras Saulgriežos, lai, sekojot latviešu tautas tradīcijai, pavadītu sauli, aizdegtu jāņuguni, atbrīvotos no visa sliktā un svinētu svētkus, kas latviešiem godā jau no senatnes. Saulgriežus ieskandinās Tomes Tautas nama folkloras kopa GRAUDI, Madlienas Kultūras nama jauniešu deju kolektīvs DAINA STUDIJA, Lielvārdes Kultūras nama folkloras kopa un kapela JOSTA.

 

Ielīgošana kopā ar “Rikšiem”

Enerģētiskās postfolkloras grupas “Rikši” koncerts un radošās latvju rakstu darbnīcas – aproču un hennas tetovējumu izgatavošana. Pasākums piedāvās baudīt svētku noskaņu visa vakara garumā – klausīties latviešu tradicionālo mūziku, kurai dziedāt vai dejot līdzi, kavēties pie ugunskura vai iesaistīties radošajās aktivitātēs. Pasākums plānots Bolderājas filiālbibliotēkas dārzā, no plkst. 19.00.

 

21. jūnijs

 

Koncerts “Dancoj’ visu Jāņu nakti”

Vakara iesākumā būs iespēja rotāties un uzpīt sev oriģinālu svētku vainagu, turpinājumā varēs baudīt pasaules mūzikas grupas “Jōra” koncertu “Dancoj’ visu Jāņu nakti” ar folklorā un vasaras saulgriežu tematikā balstītu programmu. Vainagu darbnīcu vadītājas – Pārdaugavas kultūras apvienības Tautas lietišķās mākslas studijas “Ataudze” vadītāja Ineta Vēvere un Tautas tēlotājas mākslas studija “Grīva” dalībniece Rita Tālmane. Pasākums norisināsies Ēbelmuižas parkā, Rīgā, no plkst. 19.00.

 

Zāļu tirgus Doma laukumā

Pašā Vecrīgas sirdī, Doma laukumā visu dienu varēs iegūt visīstāko Līgo svētku sajūtu. Uz gariem galdiem un tirgotāju būdiņās savus ražojumus piedāvās zemnieki un amatnieki no visas Latvijas. Gaišas linu drēbes un priekšauti, tamborētām mežģīnēm apdarinātas cepures un blūzītes, dzintara rotas un koka karotes – viss, kas nepieciešams Līgo svētkiem!

 

Etno disko nakts “Saulgriezis”

Visi laipni aicināti uz pirmo etno disko nakti “Saulgriezis” Rīgas domes autostāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5, kur 5 dažādi diskžokeji spēlēs etno un tautas mūzikas ritmus, kas tiks miksēti ar elektronisko mūziku un drum’n’base. Pasākumā darbosies vainagu vīšanas darbnīca, kurā varēs apgūt gan tradicionālu, gan netradicionālu jāņu zāļu vainagu vīšanas prasmi.

 

Ielīgošanas pasākums “Es noviju vainadziņu”

Pasākuma norises laikā apmeklētāji kopā ar RKTMC “Mazā ģilde” amatiermākslas kolektīviem – sieviešu kori “Ausma”, jaukto kori “Mūza”, vīru kori “Frachori” un koklētāju ansambli “Kokļu klubs” varēs klausīties un dziedāt līdzi līgo dziesmas, uzzināt par saulgriežu tradīcijām un rituāliem. Ielīgošanas pasākumu vadīs – Salvis Sprūžs, un tā sākums paredzēts 18.00, Kultūras centra ”Mazā ģilde” dārzā, Rīgā.

 

“Vasaras Saulgrieži Kocēnos”

Plkst. 21.00 Kokmuižas promenādē notiks “Vasaras Saulgrieži Kocēnos”. Dziesmas, lustes, danči kopā ar postfolkloras kopu “Rikši” un mākslinieciskās pašdarbības kolektīviem. Saulei rietot, iedegsim ugunskurus. Tāpat aicinām baudīt maģisko saulgriežu vakara noskaņu, dodoties izbraucienā ar laivām pa Kokmuižas dīķi.

 

22.jūnijs

 

LĪGO SVĒTKU IESKAŅAS GADATIRGUS

Gadatirgus apmeklētājiem būs iespēja iegādāties amatu meistaru darinājumus, pārtikas produktus, daiļamatniecības izstrādājumus un citus ražojumus svētku galdam un lustīgai līgošanai. Tirdziņā valdīs Jāņu noskaņa un plkst. 15.00 pilsētas skvērā tirgus apmeklētājus priecēs etnoprieka grupa OGAS, savukārt plkst. 16.30 un 18.00 Brīvības ielas gājēju posmā pie skulptūras BALTĀ CIELAVA iepirkšanās un Vasaras saulgriežu burvību caurvīs Ogres novada Kultūras centra folkloras kopa ARTAVA.

 

Ielīgošanas pasākums ģimenēm ar bērniem

Pasākums ļaus interaktīvā veidā iepazīt tautas paražas un tradīcijas, izzināt latvju rakstu zīmes, kā arī baudīt svētku noskaņu, klausoties latviešu tradicionālo mūziku. Radošajās darbnīcās būs iespēja izgatavot aproci ar latvju rakstu zīmēm vai piedalīties akmeņu apgleznošanā. Savukārt, dejas un rotaļas varēs mācīties un baudīt “Rīgas danču kluba” vadībā ar speciāli vasaras saulgriežu tematikai atlasītu programmu. Pasākums norisināsies Ēbelmuižas parkā, no plkst. 11.00.

 

23.jūnijs

 

SKRODERDIENAS SILMAČOS

“Skroderdienas Silmačos” ir latviešu teātra fenomens – luga, ko katros Jāņos latvieši labprāt skatījušies un skatās, smejas līdz asarām un dzied līdzi Blaumaņa sirsnīgajām kuplejām. “Skroderdienās” kopā saplūst daudzas svarīgas komponentes – Līgo svētku nozīme, Blaumaņa iekodētais latviskums gan tēlos, gan attiecībās un kopā būšana, ko var pielīdzināt sadziedāšanās fenomenam, kad visi esam vienā ritmā un elpā. Brīvdabas izrāde norisināsies Ropažu estrādē plkst. 20.00.

 

Jāņu svinību pasākums “Rīgas zaļumballe”

Rīga aicina uz Jāņu svinībām līdz rīta gaismai “Mežaparka Zaļajā teātrī”, kur svētkus ar tautā iemīļotām dziesmām no teātra izrādēm un kinofilmām ieskandinās Jāņa Strazda zaļumballes grupa ar solistiem – Ditu Lūriņu, Ievu Sutugovu, Ainaru Ančevski un Mārtiņu Kanteru.  Visu nakti darbosies bufete un tie līgotāji, kuri nebūs paspējuši uzpīt savu vainagu, varēs to izdarīt pasākuma laikā, izmantojot īpaši šim notikumam izmeklētas jāņuzāles.

Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā

Pasākums ar  daudzveidīgu Jāņu programmu, kurā latviešu tradicionāla mūzika skan dažādu populāru folkloras, postfolkloras grupu un izpildītāju aranžējumos. Svētkos piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība “Atštaukas”, postfolkloras grupa “Iļģi” un “Rīgas danču klubs”, jaunfolka grupa “Jaunais Jāņu orķestris”, muzikālā apvienība “Rahu the Fool” un kapela “Karikste”. Pasākums norisināsies Rīgas Dzegužkalnā.

 

Jāņu svinību pasākums “Rīgas zaļumballe”

Koncertā piedalīsies etnogrupas “Ogas” un “Stiprās sievas”, muzikālā apvienība “Vintāža”, Atis Ieviņš un grupa, Ingus Ulmanis un grupa “Lādezers”, Intars Busulis un “Abonementa orķestris”, grupa “Mazais Princis” un grupa “Roja”. Visu Jāņu nakti kopā ar Jāņu bērniem pavadīs pasākuma vadītāji – apvienība “GraBulis” – aktieri Andris Bulis un Gints Grāvelis. Pasākums norisināsies Rīgas Mežaparka Zaļajā estrādē.

 

Līgo Rīga Grīziņkalnā

“Līgo Rīga Grīziņkalnā!” apvienos gan tautisko, gan mūsdienīgo, radot svētkus ikvienam galvaspilsētas Jāņu bērnam. Programmā – muzikālās apvienības, tautas mūzikas grupas, folkloras kopas, aktivitātes visiem vecumiem un noskaņojumiem – uguns iedegšanas rituāls un danči līdz pat saullēktam. Svētku atmosfēru uzburs folkloras kopa “Kokle”, Elza Rozentāle un etno rokgrupa, Katrīna Dimanta, Laima Dimanta ar pavadošo grupu, muzikālā apvienība “Viedais Fonogrāfs”, grupa “The Originals”, kā arī DJ Kaspars Zaviļeiskis.

 

27.jūnijs

 

Koncertprogramma “Pašas skaistākās dziesmas”

Klausītājiem būs iespēja izbaudīt Antas Eņģeles un Marko Ojala kopā muzicēšanas prieku. Skanēs Raimonda Paula, Ivara Vīgnera, Jāņa Sildega, Ulda Stabulnieka, Jāņa Lūsēna un citu autoru dziesmas. No jauna ieskanēsies kādreiz tik populārās dziesmas no Fredija Kvinna repertuāra. Koncerts norisināsies Latgales priekšpilsētas Mūzikas un mākslas skolas pagalmā, no plkst. 19.00.

 

28.jūnijs

 

Orientēšanās sporta festivāls “KĀPAs trīsdienas”

Orientēšanās klubs KĀPA ikgadēji organizē lielāko orientēšanās sporta pasākumu / festivālu Baltijā “Kāpas trīsdienas”. Šogad tās tiks organizētas jau 37.reizi un pulcēs vairāk kā 2000 skrējēju un atbalstītāju.Tas ir festivāls ar nakšņošanu teltīs, koncertu un citām izklaidēm 3 dienu garumā šogad Latgales pusē – Daugavpils pilsētas mežos.

 

29.jūnijs

 

Koncerts ” Romantisma serenādes”

Koncertprogrammas pamatā ir F.Šūberta, R.Šūmaņa un R.Štrausa daiļrade, kura spilgti parāda vācu romantisma mūzikas attīstību no šī stila sākumiem Šūberta daiļradē līdz tā noslēguma posmam R.Štrausa opusos . Šī koncertprogramma būs kā ceļojums caur vācu romantisma laika “Lied” žanram. Nāc un piedalies arī tu! Latgales vēstniecībā ”Gors”, no plkst. 19.00.

 

Koncerts ”Sudden Lights”

Plkst. 20:00 Zeit Radošajā Kvartālā viesosies, iespējams , šobrīd populārākā un iemīļotākā poproka grupa Latvijā – Sudden Lights. “Sudden Lights” pašu rakstītajā mūzikā dominē poproka stilistika, kas papildināta ar nedaudz alternatīvu noskaņu. Lipīgas, viegli dejojamas melodijas, dažkārt pa kādai dvēseliski melanholiskai notij, kā arī jaunības degsme raksturo grupas skanējumu.