*Raksts tapis sadarbībā ar brīvdienu tūroperatoru Flymeaway.lv

Porto – Portugāles ziemeļu galvaspilsēta un otrā lielākā pilsēta pēc Lisabonas, kuras vārda atvasinājums veido mūsu kontinenta vistālākās uz rietumiem valsts nosaukumu. Kaut arī dažās zemēs pietiek tikai ar galvaspilsētas izpēti, lai rastos pietiekams priekšstats par visu pārējo teritoriju, Lisabona neiekļaujas šajā kategorijā – Portugāle un Porto ir pavisam kas cits.

Kāpēc sagaidīt Jauno gadu Porto?

Jaunajā gadā pilsētā dzīvība sit augstu vilni – paši portugāļi saka, ka Porto esot lieliska vieta Jaunā gada sagaidīšanai – noris daudz un dažādi pasākumi, cilvēki tiekas, lai baudītu svētku atmosfēru, mūziku un uguņošanu. Tikšanās vietas ir sākot no krodziņiem, uz ielas vai pilsētas centrā pie pilsētas domes līdz pat upmalai. Starp citu – vienos no lielākajiem “burziņiem” notiek tieši pie pašas domes pilsētas centrā – tā esot tradicionāla tikšanās un Jaunā gada pasākumu vieta. Kā reiz esot teiciens: “Tikšanās vietu mainīt nedrīkst”. Taču, mierīgākai svinēšanai, tai pat laikā iespējams iekāpt kādā no kuģīšiem, kas peld pa Douru upi vai sagaidīt jauno gadu restorānā ar svētku vakariņām.

image description

Kā nokļūt?

Jauno gadu sagaidīt Porto šogad ved īso brīvdienu tūroperators FlyMeAway – būs iespēja iepazīt gan Porto, gan apkaimi, izgaršot vīnus un izbaudīt ēdienus, kā arī svinēt jauno gadu no sirds.

Kas īpašs Porto?

Gan pirms, gan pēc jaungada svinībām ir vērts un nepieciešams apskatīt Porto apkaimi. Portugāles dienvidi, centrālā daļa un ziemeļi ir diezgan atšķirīgi gan klimata, gan tradīciju, pat cilvēku rakstura ziņā. Porto vienmēr sīvi sacentusies ar Lisabonu par valsts nozīmīgākās pilsētas godu. Tā ir pilsēta romantiķiem, kurā var iemīlēties gan uzreiz, no pirmā acu uzmetiena, gan palēnām, soli pa solim atklājot smalkākās detaļas kā krāšņā filmā, kuras kadri lēnām slīd garām un pilnīgi noteikti var teikt – Porto ir jāredz!

Kā pāris “must see”, jebšu “noteikti jāredz” vietas gan pašā Porto, gan tuvākā apkaimē ir Ribeira jeb, tulkojot latviski, “upmala”, pati Douru upe un tās ieleja, varenie tilti, raibum raibās māju fasādes ar košajām flīzēm, “Mūzikas māja” un svētā “Francisko” baznīca, kā arī daudz un dažādās Portvīna darītavas.

Porto-Ribeira

 

Ribeira ir Porto vecpilsētas krāšņākā daļa, kas šaurām, augstām un krāsainām mājām pieplakusi Douru upes krastam, kā arī tas ir tūristu visiemīļotākais pilsētas rajons, kas iekļauts arī UNESCO.

Turpat atrodamas  āra kafejnīcas, suvenīru veikali, noplukuši krodziņi, kur nobaudīt lielisku ēdienu, šim reģionam tipiskās laivas, kas sākotnēji tika paredzētas vīna mucu transportēšanai, bet tagad vizina tūristus, un tāda reizē priecīga un nostalģiska sajūta, kad, esot tajā visā iekšā, krāsainos mirkļus var vērot no malas.

Koimbra (2)

Douru upe, kas lēni izlīkumojusi cauri terasēm klātiem pauguriem, kur vēl no romiešu laikiem tiek audzētas vīnogas šī reģiona slavenajiem vīniem, veļ savus brūnganos ūdeņus pretī Atlantijas okeānam. Brauciens ar kuģīti, laiski pieverot acis dienvidu saulē, lieliski spēj aizpildīt vienu nesteidzīgu pēcpusdienu.

Douro (2)

Tilti pār Douru upi – Porto noteikti jāaplūko arī Douru šķērsojošie tilti, no kuriem neapšaubāmi slavenākais ir Donas Marijas tilts. 1877. gadā šo dzelzceļa satiksmei domāto tiltu 60 metru augstumā virs Douru upes uzbūvēja jaunais inženieris Gustavs Eifels, šādi iemēģinot roku pirms Parīzes slavenā Eifeļa torņa celtniecības. Blakus tam ir divstāvīgais Dom Luiša I tilts, kas pēc uzbūvēšanas 1886. gadā bija garākais Eiropā un kura autors ir Eifeļa skolnieks Teofīls Seirigs.

Porto (1)

 

Pieminēšanas un apskates vērta ir arī  grāmatnīca “Lello&Irmao”.  Šī ir viena no pasaules skaistākajām grāmatnīcām, kas atrodas Porto pilsētas centrā un ir viena no vecākajām valstī. Pasaules mērogā ceļveža “Lonely Planet” reitingā tai piešķirta augstā 3. vieta. Starp citu, grāmatu veikala fasāde un iekštelpas, kur jūgendstils miksēts ar neogotikas elementiem, esot bijis iedvesmas avots slavenajai bibliotēkai Harija Potera grāmatu sērijā.

 

Ne tikai Porto, bet visas Portugāles lepnums – Azuležu jeb apgleznotās flīzes, it īpaši Porto centrālajā dzelzceļa stacijā “Sao Bento”. Portugālei izteikti raksturīgais azuležu (azulejo) jeb apgleznotu flīžu izmantošana māju apdarē, tāpat vēsturisku ainavu attēlošana, apgleznojot milzīga izmēra flīžu panno, Portu vislabāk novērojams “Sao Bento” centrālajā dzelzceļa stacijā, kas tika atklāta 1916. Ap 20 000 apgleznoto flīžu stacijas ātrijā ataino ne tikai pilsētas transporta vēsturi, bet arī ainas no Portugāles slavenās impēriskās pagātnes.

Porto - Aluzejo (1)

Svētā Francisko baznīca – pat ja neesat baznīcu apjūsmotājs, Porto ir viens dievnams, kas noteikti jāredz. Tā ir Sv. Francisko baznīca, kuras necilā gotiskā ārpuse slēpj vienu no žilbinošākajiem portugāļu baroka greznības paraugiem.  Šeit ir smalki kokgriezumi, kas savu kailumu slēpj zem rūpīgi izstrādātu vīnogulāju stīgojumiem ar bagātīgiem ogu ķekariem un klāti ar vismaz 100 kilogramiem plāna zelta pārklājuma, kura pieticis arī sienām, logu ailēm un pīlāriem. Sv. Džona Baptista kapela, ir veidota tikai Portugālei raksturīgajā manuelīnu stilā, tai ir lielisks marmora altāris baroka stilā un baznīcas muzejs, kas glabā prasmīgi atlasītus sakrālās mākslas paraugus. Senās baznīcas pārsteidzoši bagātīgais interjers liek saprast, ka senajai jūras valdniecei un savulaik bagātākajai koloniālajai impērijai bija, par ko pateikties Dievam un svētajiem.

Porto St.Francisko

 

Casa de musica jeb Mūzikas māja, kas pilnībā pabeigta tikai 2005. gadā, ir modernās mākslas paraugs valstī, kur arhitekti nekautrējas no drosmīgiem risinājumiem. Viena no Portu ikoniskajām vietām, ko ceļotāji apskata arī tad, ja negrasās kļūt par kādu no 1300 visdažādāko mūzikas stilu koncertu klausītājiem. Nama arhitektūru augstu novērtējuši arī slavenākie kritiķi, turklāt šī ir vienīgā koncertzāle pasaulē ar divām sienām pilnībā no stikla.

Porto _ Casa-da-Música

 

Portvīna darītavas  – atgriežoties no vietām, kas baro mūsu prātu, iztēli un skaistuma izpratni pie tām, kas baro mūsu ķermeni, jāpiemin, protams, portvīns, kas ir nesis Portugāles vārdu pasaulē ne mazāk kā slavenie jūras braucieni un kas jānobauda vai krēslainā krodziņā, kurā gadu desmitiem, ja ne simtiem, saimnieko kāda no vietējām ģimenēm, vai vīna darītavās, kas lielākoties izvietojušās otrpus upei, tieši pretī Ribeirai, vai arī vienā no diviem Mišelina zvaigžņotajiem restorāniem.

Porto Portvins

Ne tikai pašā Porto, bet arī tuvākajā apkaimē ir neskaitāmas vietas, ko iepazīt – Braga ar cietokšņiem un vecpilsētu, Koimbra ar vienu no pasaulē skaistākajām un slavenākajām bibliotēkām vai “zaļā vīna” (Vinho vedrde) reģionu ar tikai Portugālei raksturīgo svaigo un maigi dzirkstošo vīnu.

Koimbra (3) Koimbra (1)

Braga centre

Kur un kā – viss info šeit! Rezervē ceļojumu līdz 20/12, piezīmēs raksti “TripThis” un saņem biļeti izbraucienam ar kuģīti pa Douru upi bez maksas.

FlyMeAway ir vienīgais Latvijas tūroperators, kas kopš 2009. g. piedāvā tiešos nedēļas nogaļu čarterlidojumus no Rīgas uz neparastām vietām Eiropā un Āfrikā. FlyMeAway klienti ir iepazinuši 38 dažādus galamērķus, tostarp Islandi, Fēru un Lofotu salas, Madeiru, Kaboverdi, Maroku, Azoru salas, Korsiku, Bilbao un Sicīliju. Iepazīsties ar aktuālajiem piedāvājumiem un rezervē ceļojumus šeit: www.FlyMeAway.lv

flymeaway.lv