Alūksnē elpu aizraujošas ainavas ir redzamas visos gadalaikos. Ja vēl neesat paspējuši iepazīt šo pilsētu, tad dodieties uz Alūksnes novadu izbaudīt svaiga gaisa elpu tieši tagad!

Pededze

Latvijā ir tikai trīs šādas vietas, kur satiekas trīs valstu robežas. Apmeklējiet vienu no tām – Pededzi. Latvijas, Igaunijas un Krievijas saskares punktu. Pededzes savdabību sajūtiet vietējā arhitektūrā – Ķuršu ciema ēkās un Ķuršu Sv. pravieša Elijas pareizticīgo baznīcā. Piedalieties pierobežas reģiona tradicionālajos svētkos, izbaudiet Masļeņicas ziemas priekus Pededzē februāra beigās, braucot zirgu pajūgā, izklaidējoties kopā ar folkloras ekspertiem un baudot garšīgu vietējo ēdienu!

Alūksnes Pilssala jeb Marijas sala

Nav cilvēka, kurš varētu vienkārši iet garām, un nav makšķernieka, kurš varētu palikt vienaldzīgs.

Alūksnes ezers ir vienpadsmitais lielākais ezers Latvijā. Tajā neieplūst neviena upe, bet tajā iztek maza upīte – Alūksnīte. Šeit vairojas vēži, tiek audzēti zuši, tā kā ezera ūdens kvalitāte atbilst lašveidīgo zivju ūdens kategorijai. 

Alūksnes ezerā ir četras salas – Cepurīte, Garā sala, Tīklu sala un Pilssala, kas ir lielākā no salām. Pussala atdala ezera līci no tā pamatdaļas. Unikālās ēkas līča krastā ir laivu kajītes. Ezera apsaimniekošanas uzņēmums “ALJA” piedāvā ūdens velosipēdu un laivu nomu. Turpat var iegādāties arī makšķerēšanas licences.

Alūksnes Jaunā pils un muižas parks

Pašā Alūksnes centrā, blakus gleznainajam ezeram, atrodas Alūksnes Jaunā pils un muižas parks. Pēc barona Aleksandra Jozefa fon Vietinghofa pasūtījuma 19. gadsimta otrajā pusē celtā pils ir viens no ievērojamākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Pils iekšpusē ir mākslinieciski sienu un griestu gleznojumi, no kuriem daži ir atsegti.

Pils mājīgajās telpās atrodas Alūksnes muzejs ar Alūksnes kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijām un dabas muzejs “Vides labirints”.

Pils tuvumā atrodas muižas parks, kas veidots kā dabas ainavu parks, kas kalpo kā lieliska izvēle mierīgām pastaigām. To ieskauj tādi nelieli arhitektūras šedevri kā Aleksandra paviljons, Ēola templis, Putnu paviljons, Granīta obelisks, Pomonas templis, barona mauzolejs, strūklakas un granīta soliņi.

Livonijas ordeņa pilsdrupas

  1. gadā Livonijas ordenis pabeidza mūra pils celtniecību uz lielākās Alūksnes ezera salas – Pils salas. Pils tika iesvētīta Pasludināšanas dienā, un vieta ieguva jaunu nosaukumu – Marienburga. Alūksnes iedzīvotāji joprojām atceras meiteni Mariju, kas esot iemūrēta pilī, tāpēc salu sauc arī par Marijas salu. Gadsimtu gaitā pili pārvaldīja krievi, poļi un zviedri. 

Livonijas ordenis 1342. gadā uz Alūksnes ezera lielākās salas – Marijas salas (Pilssalas salas) – uzcēla nocietinātu pili.  To ar sauszemi savienoja 120 metrus garš paceļamais tilts.  Pilī bija vairākas priekšpilis, un to regulāri modernizēja un paplašināja līdz pat 17. gadsimta beigām.  Tā bija viena no lielākajām Livonijas ordeņa pilīm. 

Tās centrālo daļu 1702. gadā uzspridzināja sakautā zviedru karaspēks, pēc tam to pilnībā izlaupīja krievi.  Viss, kas palicis pāri, ir pilsdrupas uz salas, kuru tagad ar Alūksni un Tempļa kalnu savieno divi koka tiltiņi.  Blakus pilsdrupām atrodas brīvdabas estrāde, kas tiek izmantota dažādiem publiskiem pasākumiem.

Alūksnes Bānīša stacija

Dzelzceļa kvartāla iepazīšanu sāciet ar starptautiski atzītas multimediju ekspozīcijas “Alūksnes Bānīša stacija” apmeklējumu. Izbaudiet ceļojumu pa pasaules garšām vēsturiskajā stacijas ēkā, kurā atrodas burgeru kafejnīca “Tvaiks X Ogle”. Palieciet nakšņot bijušajā dzelzceļa stacijas viesnīcā, kas nesen atdzimusi kā dizaina viesnīca “Bahnhof hotel”, un dodieties īsākā vai garākā ceļojumā ar vienīgo regulāro šaursliežu dzelzceļa vilcienu Baltijā.

Alūksnei ir raksturīgs izteikts sezonālais ritms. Šeit jūs varēsiet izbaudīt gan karstas vasaras, gan bargas ziemas. Vasarā izbaudiet plašo aktivitāšu klāstu Alūksnes ezerā un trenējieties disku golfā atpūtas kompleksā “Mežinieki”; ziemā ķeriet lielo lomu kādā no zemledus makšķerēšanas sacensībām uz apkārtējiem ezeriem vai slēpojiet pa slēpošanas trasēm šajā apkārtnē.