Marseļa ar rosīgu ostu un dzīvīgu pilsētas enerģiju ir pievilcīga apmeklētājiem, kas meklē autentisku tūrisma pieredzi. Šī dzīvīgā kosmopolītiskā pilsēta ir Francijas vecākā un otrā lielākā pilsēta pēc Parīzes.

Pilsētā valda izteikta Vidusjūras atmosfēra, sākot no sarkano dakstiņu jumtiem klātiem namiem līdz pat zvejas laivām ostā. Visur Marseļā apmeklētāji atrodas tuvu mierīgajiem zilajiem ūdeņiem – gan pastaigājoties pa kādu burvīgu vecu ieliņu ar skatu, gan sajūtot atsvaidzinošo jūras vēju.

Pilsētas mantojums arī padara Marseļu par aizraujošu apskates vietu. Tā tiek uzskatīta par tiltu starp Eiropu un Ziemeļāfriku, un tajā dzīvo ievērojams skaits emigrantu no Alžīrijas. Uzziniet vairāk par galvenajām apskates vietām un to, kā šeit pavadīt laiku, izlasot mūsu sarakstu! 

Bazilika Notre-Dame de la Garde

Šī iespaidīgā baznīca, kas atrodas kalna virsotnē, ir vissvarīgākais Marseļas orientieris. Senatnē šo vietu izmantoja kā novērošanas punktu, bet viduslaikos tā bija svētceļnieku kapela.

Mūsdienās Notre-Dame de la Garde ir bāka ticīgajiem, un tās zvanu torni vainago milzīga apzeltīta Madonna. Baznīca celta 1853.-1864. gadā, un tās interjers ir grezns, ar gaišām un tumšām marmora arkām, kas atbalsta apzeltītas mozaīkas kupolus. 

Pēc interjera apskates apmeklētāji var pavadīt laiku uz krāšņās terases. No tās paveras brīnišķīgs skats – panorāma sniedzas no Marseļas ēku sarkanajiem jumtiem un vecās ostas līdz pat Friulas salām Vidusjūrā.

Le Panier (vecpilsēta)

Šis krāsainais rajons, kas atrodas kalna nogāzē virs Vieux Port, ir Marseļas vēsturiskais centrs un kultūras centrs. Le Panier ir Marseļas vecākais kvartāls, kas apdzīvots jau kopš senatnes, kad 600. gadā pirms mūsu ēras šeit apmetās senie grieķi.

Šis kvartāls ar savām stāvajām, šaurajām, līkumainajām ieliņām un savdabīgajām pasteļkrāsas ēkām ļauj iepazīt Marseļas burvīgo personību. Kādreiz strādnieku klases rajons Le Panier tagad ir dzīvojamais rajons, taču tipiskās mājas ar aizvērtiem logiem un veļas rindām ļauj ieraudzīt tā vecmodīgo raksturu.

Klīstot pa šo atmosfērisko rajonu, var atklāt vietējos amatnieku veikaliņus, gardēžu veikalus un mākslas galerijas. Šeit ir arī restorāni, kuros pasniedz autentiskus alžīriešu virtuves ēdienus.

Kvartālā atrodas vairāki nozīmīgi pieminekļi, piemēram, Hôtel de Ville, kas celts 17. gadsimta otrajā pusē pēc Dženovas arhitektūras parauga. Citi pieminekļi ir katedrāle Cathédrale de la Major un Vieille Charité, kurā atrodas muzejs ar interesantiem laikmetīgās mākslas eksponātiem.

Vieille Charité

Vieille Charité atrodas Le Panier augstākajā punktā. Ēka tika uzcelta 1640. gadā, kad Marseļas pilsētas dome nolēma nodrošināt nabadzīgajiem vietējiem iedzīvotājiem pienācīgu dzīvesvietu saskaņā ar karaļa “nabadzīgo ieslēgšanas” politiku.

Ēkai 1749. gadā piebūvēja trīs stāvu valsts slimnīcu ar četriem spārniem. Slimnīcas kompleksa centrālajā pagalmā atrodas kapela. Kapela celta no 1679. līdz 1707. gadam, un tā ir brīnišķīgs itāļu baroka arhitektūras paraugs.

Vieille Charité fasāde ir modernāka, datēta ar 1863. gadu. Rūpīgi vērojot, apmeklētāji pamanīs divu pelikānu attēlojumu, kas baro savus mazuļus, lai attēlotu labdarību.

Kopš 1986. gada Vieille Charité ēka tiek izmantota zinātnisku un kultūras pasākumu rīkošanai un tajā atrodas muzejs Le Centre de la Vieille Charité. Šajā muzejā visa gada garumā notiek kultūras pasākumi, etnogrāfiskas izstādes un tematiskas mākslas ekspozīcijas.

Vieux Port (Vecā osta)

Vieux Port ir Marseļas dzimšanas vieta. Šeit pilsēta sākās kā grieķu osta ap 600. gadu pirms mūsu ēras. Vecā osta, ko ieskauj mierīgi zili ūdeņi, atrodas Marseļas rietumos, netālu no Kanebjēra bulvāra.

Pastaiga pa šo rosīgo ostu ļauj apmeklētājiem iejusties plaukstošas Vidusjūras ostas ainavā un skaņās. Krastmala ir tūristu uzmanības centrā, un daudzi uzskata, ka tā ir viena no labākajām vietām Marseļā, kur baudīt autentiskus vietējās virtuves ēdienus. 

Ostas austrumu pusē Quai des Belges katru rītu notiek zivju tirgus. Kādreiz Vieux Port bija nozīmīga tirdzniecības osta, bet tagad to galvenokārt izmanto zvejas kuģi un sporta kuģi.

No vecās ostas izbrauc arī prāmji, kas kursē uz diviem populāriem tūristu galamērķiem – Château d’If un Kalanku salām netālu no Cassis.

Château d’If

Īsa brauciena attālumā ar prāmi no Marseļas ostas, Château d’If atrodas uz Ile d’If, kas ir dabas aizsardzības zona, kurā ietilpst mazās If, Pomegas, Ratonno un Tibulen salas.

Apkārtne ir iespaidīga ar aizsargājamiem līčiem, tirkīza krāsas ūdeņiem, neskartām pludmalēm, smilšainām upītēm un iespaidīgām kaļķakmens klintīm. Pateicoties Vidusjūras saulei, gaisma rada iespaidīgu efektu uz ūdens, un mikroklimats ļauj uzplaukt retām ziedu sugām.

Šajā skaistajā dabas vidē atrodas Château d’If, ko 16. gadsimtā uzcēla kā cietoksni. Drīz pēc tam cietoksni pārveidoja par cietumu. 

Marseļas ostas pilsēta ir dzīvīgs, multikulturāls galamērķis ar bagātīgu vēsturi un mākslu. Ja jums ir tikai viena diena, ko pavadīt pilsētā, tai vajadzētu būt šeit!