Stambula ir viena no pasaules lielākajām metropolēm. Bizantijas kolonija, kas tika dibināta ap 1000. gadu pirms mūsu ēras, izauga par Bizantijas impērijas lielo galvaspilsētu Konstantinopoli, un pēc tam, kad pilsētu iekaroja osmaņi, tā saglabāja savu godpilno vietu kā viņu impērijas sirds.

Pēc Turcijas Republikas dibināšanas pilsēta oficiāli pārdēvēta par Stambulu un tā ir bagātīgi izkaisīta ar krāšņām senās un slavenās vēstures paliekām, un tās tūrisma apskates objekti pārsteigs pat pieminekļu nogurdinātos apmeklētājus.

Lai gan daudzas no populārākajām un labākajām apskates vietām atrodas Sultanahmetas vecpilsētas rajonā vai tā tuvumā, arī tālākajos pilsētas nostūros ir daudz citu aizraujošu nodarbju.

Hagia Sophia (Svētā Sofija)

svētā sofija

Hagia Sophia, saukta arī par Svētās Gudrības baznīcu vai Dievišķās Gudrības baznīcu, ir nozīmīga bizantiešu celtne Stambulā un viens no pasaules dižākajiem pieminekļiem. Tā tika uzcelta kā kristiešu baznīca 6. gadsimtā pēc Kristus dzimšanas (532.-537. gadā) Bizantijas imperatora Justiniāna I vadībā. Turpmākajos gadsimtos tā kļuva par mošeju, muzeju un atkal par mošeju. Ēka atspoguļo reliģiskās pārmaiņas, kas gadsimtu gaitā notikušas šajā reģionā. Tajā ir gan islāma minareti un uzraksti, gan greznas kristietības mozaīkas.

Hagia Sophia atrodas Sultanahmet rajonā, tā ir viens no pasaules izcilākajiem arhitektūras darbiem un atzīta par astoto pasaules brīnumu, kas iepazīstina ar Romas, Bizantijas un Osmaņu impērijas vēsturi. Tā kā tagad tā kalpo kā mošeja, ieeja Hagia Sophia ir bez maksas.

Topkapi pils

Topkapi pils

Topkapi pils atrodas Sultanahmetas rajonā, tā ir krāšņa austrumu pils un viens no pasaules bagātākajiem muzejiem, kas atrodas uz trīsstūraina izvirzījuma, no kura paveras skats uz Bosforu un Zelta ragu. No 15. gadsimta līdz 19. gadsimta vidum tā bija Osmaņu sultānu rezidence. Tajā ir četri pagalmi, terases ar pārsteidzošiem skatiem, kā arī vērtīgas kolekcijas, kas ir viens no lielākajiem tūrisma objektiem pilsētā.

Galatas tornis

galatas tornis

Galatas tornis ir viens no iespaidīgākajiem un populārākajiem Stambulas pieminekļiem. Šis 14. gadsimtā celtais vecais tornis, no kura paveras skats uz skaisto Stambulu, ir masīva konusa formas būve, kas uzcelta aptuveni 38 metrus virs jūras līmeņa un paceļas 62 metrus virs pamatnes. No torņa paveras pārsteidzošs skats uz Zelta ragu.

Mūsdienās Galatas tornis ir populārs tūristu apskates objekts, jo no tā observatorijas klāja paveras 360 grādu skats uz Stambulu. Pie ieejas ir divi lifti, ar kuriem var nokļūt torņa augšdaļā.

Torņa augšpusē atrodas arī kafejnīca un restorāns, kur apmeklētāji var ieturēt maltītes, vērojot lielisku skatu. Apmeklētāji var arī lieliski pavadīt dienu nesen atjaunotajā nelielajā laukumā ap Galatas torni, kur atrodas vairākas jaukas āra kafejnīcas, restorāni un suvenīru veikaliņi.

Prinču salas

prinču salas

Prinču salas ir viena no vislabāk saglabātajām dabas teritorijām un apskates objektiem Stambulā. Salas savu nosaukumu ieguvušas no Bizantijas laikos izsūtītajiem prinčiem. Salas ir viens no labākajiem apskates objektiem, kā arī nedēļas nogales atpūtas vietām.

Tās atrodas Maltepes un Kartalas rajonu krastos, Marmora jūrā, un kopumā ir 9 salas, kas atrodas ļoti tuvu viena otrai. Sešas no tām – Buyukada, Heybeliada, Kinaliada, Burgazada, Kasikadasi un Sedefadasi – veido galvenās Prinču salas. Lielākā daļa salu iedzīvotāju ir grieķi, armēņi, ebreji un daži Sīrijas kristieši.

Buyukada un Heybeliada ir vienas no populārākajām salām, kas saviem apmeklētājiem piedāvā lieliskas atrakcijas un apskates objektus.

Sultāna Ahmeda mošeja

sultan ahmed mosque

Zilā mošeja jeb Sultanahmetas mošeja ir viena no skaistākajām mošejām un pieminekļiem gan Stambulā, gan pasaulē. Zilo mošeju 17. gadsimtā (1603-1617) pēc sultāna Ahmeta I pavēles uzcēla Sedefkars Mehmets Aga.

Tās nosaukums cēlies no ļoti skaistā zilā interjera. Zilā mošeja atrodas Fatihas rajona Sultanahmetas apkaimē, gar Sultanahmetas laukumu, un tā ir lielisks turku un islāma arhitektūras paraugs, kā arī viens no Stambulas apmeklētākajiem apskates objektiem. To var uzskatīt arī par harmonijas, proporciju un elegances triumfu.

Zilās mošejas iekšpusē ir galvenais krāšņais kupols, kura augstums ir 43 metri un diametrs, kas sasniedz 23,5 metrus.

Zilās mošejas sienas rotā 22 000 slaveno Iznik un Kutahjas flīžu. Un tajā ir 260 logi.

Mistiskā Stambulas pilsēta gadsimtiem ilgi ir bijusi mājvieta daudzām civilizācijām, no kurām slavenākās bija gan Bizantijas, gan Osmaņu impērijas. Mūsdienās pilsēta nes sevī šo divu atšķirīgo kultūru iezīmes.

Vietas, ko apmeklēt un apskatīt Stambulā, ir ļoti iespaidīgas. Protams, nav iespējams pieminēt visus labākos Stambulas apskates objektus, bet šeit jūs varat atrast aizraujošākos, kurus jūs nevēlaties palaist garām Stambulas apmeklējuma laikā.