Barselona ir satriecoša piejūras pilsēta, kas lepojas ar savu skaistumu un saulainu dzīvesveidu. Krāšņās ainavas, elpu aizraujoša arhitektūra un lieliski kultūras objekti ir vilinošs galamērķis. Protams, burvību piešķir arī maigais Vidusjūras klimats.

Apmeklētājiem patiks pastaigas pa La Rambla, kur atpūšas vietējie iedzīvotāji, sauļošanās smilšainajās pludmalēs netālu no ostas un nesteidzīga maltīšu baudīšana uz āra terasēm.

Viens no labākajiem veidiem, kā iepazīt Barselonu, ir bezmērķīgi klīstot un uztriecoties uz apslēptām sānu ieliņām ar nelielām kafejnīcām vai apstājoties atpūsties mierīgos pilsētas laukumos, kur ielu muzikanti atskaņo melodijas. Ik uz soļa jūs sagaida pārsteigumi!

Svētās Ģimenes baznīca (Basílica de la Sagrada Familia)

svētās ģimenes katedrāle

Sagrada Familia baznīca atrodas pilsētas ziemeļu daļā un dominē apkārtnē ar saviem 18 torņiem, kas paceļas augstu virs visām pārējām ēkām. Šī apbrīnojamā baznīca, kas ir viena no Eiropas netradicionālākajām baznīcām, ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Slavenais arhitekts Antonī Gaudi 1883. gadā saņēma pasūtījumu projektēt šo celtni kā neogotikas baznīcu. Taču tā vietā, lai ievērotu plānus, viņš radīja savu slavenā sirreālistiskā jūgendstila arhitektūras paraugu. Viņam nebija stingru ideju, viņš labprātāk mainīja un papildināja plānus darba gaitā.

Lai gan Gaudi sākotnēji bija paredzējis 10 līdz 15 gadus baznīcas pabeigšanai, viņa dzīves laikā tā netika pabeigta. Kopš 1926. gada, pamatojoties uz Gaudi plāniem, darbu pie baznīcas turpina vairāki citi arhitekti. Lai gan celtniecība joprojām turpinās, to paredzēts pabeigt līdz 2026. gadam.

Apmeklētājus vispirms pārsteidz izteiksmīgā Kristus dzimšanas fasāde, kurā attēlota Jēzus piedzimšana, un izteiksmīgā Pasijas fasāde, kas attēlo Jēzus ciešanas, nāvi un augšāmcelšanos.

Lai gan baznīca nav pabeigta, tūristi var apmeklēt tās iekšpusi, lai apbrīnotu sakrālo telpu un tās žilbinošos mākslas darbus. 

Casa Milà (La Pedrera)

casa mila

Eikšāmples rajonā, netālu no elegantā Passeig de Gracia bulvāra, atrodas UNESCO sarakstā iekļautā Casa Milà, kas ir slavenākā Antonija Gaudi laicīgā celtne. Casa Milà tiek mīļi dēvēta arī par “La Pedrera”, kas tulkojumā nozīmē “Akmeņu karjers”, jo ēka atgādina atvērtu karjeru.

Šis krāšņais mājoklis, kas celts laikā no 1906. līdz 1912. gadam, vairāk atgādina skulptūru nekā funkcionālu ēku. Katra dabīgā akmens fasādes līnija ir izliekta, ar noapaļotiem logiem un metāla balkonu margām, kas savijas augiem līdzīgās formās. Pat jumtam ir viļņota forma, ko papildina dekoratīvie skursteņi. Ēku balsta rievotas arkas, kas bija paredzētas nesošām vajadzībām, un šī iezīme atklāj Gaudi kā būvinženiera ģenialitāti.

Apmeklētāji var izstaigāt jumta terasi, lai tuvumā aplūkotu dīvainas formas rotātos skursteņus. No jumta zonas apmeklētāji var vērot arī satriecošu skatu uz pilsētu, no kura tālumā paveras skats uz Sagrada Familia baznīcu.

Casa Milà atrodas Katalonijas kultūras centrs Fundació Catalunya, kas visu gadu rīko pasākumus, piemēram, lekcijas, deju izrādes un mākslas izstādes. Piemineklis ir atvērts sabiedrībai katru dienu, un to var apmeklēt ar gida palīdzību, kā arī ir pieejami audiogidi. Ekskursijas gida pavadībā ir pieejamas par dažādām tēmām, tostarp nakts ekskursijas ar gaismas šovu, mūziku un atspirdzinājumiem.

Casa Milà ir labi iekārtota tūristu uzņemšanai, tajā ir veikaliņi un restorāns Cafè de la Pedrera, kas pusdienās un vakariņās piedāvā izsmalcinātus vietējās virtuves ēdienus. 

Palau de la Música Catalana (Katalonijas mūzikas pils)

Palau de la Música Catalana

Palau de la Música Catalana, kas tika uzcelta 1905.-1908. gadā ir UNESCO sarakstā iekļautā ēka, un tā ir grezna jūgendstila dekoratīvā stila paraugs. Fasāde ir pārbagāta ar sarežģītām mozaīkām, skulpturāliem elementiem un izsmalcinātiem dzelzs darbiem.

Tikpat krāsains un krāšņs ir arī koncertzāles iekštelpu dekors. Ar jūgendstila ziedu rakstiem un augļu motīviem izrotātā, burvīgā zāle ir brīnišķīga vide muzikāliem priekšnesumiem. Koncertzāle, kurā ir aptuveni 2200 sēdvietu, ir vienīgā auditorija Eiropā, kas dienas gaišajā laikā ir pilnībā izgaismota ar dabisko gaismu.

Ik kvadrātcentimetru koncertzāles sienu un griestu klāj pievilcīgi mākslas darbi. Griestu daļā ir milzīgs Antonija Rigalta veidots vitrāžas jumta logs, kura centrālais elements ir kupols zelta toņos, kas ieskauj zilu krāsu, kas atgādina sauli un debesis. Koncerta skatuvi rotā izsmalcinātas mūzu skulptūras.

Palau de la Música Catalana iekštelpas ir iespējams apskatīt arī ārpus koncertu izrādēm, apmeklējot ekskursiju gida pavadībā.

Park Güell: Gaudi sirreālistiskais parks

park guell

Krāsainais un dzīvespriecīgais 19 hektāru lielais kalna nogāzes parks arī ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. No 1900. līdz 1914. gadam izveidotajā parkā ir 12 hektāru ainaviski veidoti dārzi ar Antonija Gaudi radītiem sirreālistiskiem arhitektūras elementiem un 8 hektāri neskartu mežu.

Dārza teritorijā izvietotas krāšņas strūklakas, kolonādes zāle, līkumotas kāpnes un daļēji slēgtas atpūtas vietas. Šīs radošās struktūras rotā košas mozaīkas, kas veidotas no keramikas fragmentiem.

Dārzā ir piknika vietas un iespaidīga terase, no kuras paveras panorāmas skats uz pilsētu un jūru. Gaudi pats mīlēja šo pilsētas rajonu, tāpēc šeit atradās viņa māja.

Gaudi māja šobrīd kalpo kā muzejs (Casa Museu Gaudi), kurā Gaudi dzīvoja gandrīz divas desmitgades. Muzejā apmeklētāji var uzzināt par Gaudi dzīvi un arhitektūras darbiem. Muzeja kolekcijā ir Gaudi projektētie dekoratīvie priekšmeti un mēbeles.

Lai apmeklētu parku, ir nepieciešamas ieejas biļetes. Tā kā šis ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Barselonā, ieteicams ierasties lokācijā laicīgi, lai izvairītos no pūļiem.

Parc de Montjuïc 

Parc de Montjuïc 

Šis kalna virsotnē esošais rajons atrodas vecās ebreju kapsētas vietā, kas izskaidro tā nosaukumu “Mont Juic”, kas tulkojumā nozīmē “Ebreju kalns”. Kalna nogāze atrodas 213 metrus virs jūras, un tās virsotnē atrodas cietoksnis (Castell de Montjuic). Šo ainavisko apvidu vainago parks – Parc de Montjuïc.

Viena no galvenajām Montjuïc apskates vietām ir Katalonijas Nacionālais mākslas muzejs (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Muzejs atrodas Palau Nacional, un tajā dzīvo izcilā Katalonijas mākslas kolekcija no 10. līdz 20. gadsimtam, kas ietver skulptūras, gleznas, zīmējumus un fotogrāfijas. Muzejā apskatāma arī Eiropas renesanses un baroka māksla, kā arī modernās mākslas kolekcija, kurā iekļauti avangarda darbi, kas tapuši pēc Otrā pasaules kara.

Barselona ir viena no nedaudzajām pilsētām, kuru noteikti jāapmeklē un kurai ir sava identitāte. Barselonā ikviens atradīs, ko aplūkot un par ko priecāties. Pilsēta noteikti nav garlaicīga.