Putnu vērošana ir darbība, kas jau sen ir saistīta ne tikai ar ornitoloģijas zinātniekiem. Tomēr pēdējos gados putnu vērošana ir piesaistījusi arvien vairāk ekotūrisma ceļotāju. Viņu mērķis ir redzēt, dzirdēt un nofotogrāfēt pēc iespējas vairāk dažādu putnu veidu dabas braucienu laikā.

Latvijas daba ir ļoti labvēlīga šādam tūrisma rajonam, jo, atšķirībā no vairuma Rietumeiropas valstu, mūsu valsts ir bagāta ar vērtīgiem dabas stūriem ar retiem kontinentālajiem putniem. Tomēr šoreiz mēs veltām šo rakstu tiem ceļotājiem, kuri vēlas iekļaut eksotiskus spārnus savā putnu kolekcijā. Jūsu acu priekšā – to stūru saraksts, kas kā magnēts piesaistīs putnu vērošanas fanus no visas pasaules.

 

Manu Nacionālais parks, Peru

peru

Peru dienvidaustrumu daļā Cusco un Madre de Dios reģionos ir aizsargājama dabas teritorija, kas ir vairāk nekā 15 000 km², pazīstama kā Manu nacionālais parks. Blīvajos Amazones džungļos, kalnainajos apgabalos un Andu mežos, kas ieplūst miglā, Manu upe, zaļās ielejas – nacionālais parks lepojas ar kontrastējošu, gandrīz cilvēku neskartu dabu, tomēr jāatzīmē, ka neliela daļa  parka teritorijas ir apdzīvota – tur jau gadsimtiem ilgi ir bijušas indiāņu vietējās ciltis.

Manu nacionālais parks ir mājvieta daudziem dažādiem dzīvniekiem un augiem. Nav nekādu izņēmumu attiecībā uz putniem, tur mājo vairāk nekā 1000 sugu. Lielās spilgtās aras, marmora zivju gārņi, plēsīgās neotropikas harpijas, karaliskie grifi, kondoras – mēs varētu minēt un minēt Manu teritorijā dzīvojošos eksotiskus putnus. Šis parks ne velti piesaista lielu skaitu putnu vērošanas fanu, kas dienu pēc dienai pavada novērojot dažādās teritorijas zonās un cenšas nofotogrāfēt pēc iespējas vairāk putnu.

 

Nakuru ezera Nacionālais parks, Kenija

kenija

Interesants Āfrikas kontinents. Nakuru ir pilsēta, kas atrodas Kenijas rietumu vidū. Uz dienvidiem no tā atrodas tā paša nosaukuma ezers, kura apkārtnē ir iekļauts Nakuru Nacionālā parka teritorija.

Nakuru ezerā ir daudz aļģu. Tas ir iemesls, kāpēc Nacionālā parka teritorijā, it īpaši ezera krastos, ir plašs putnu klāsts. Lielākā daļa no tiem ir flamingo, tāpēc ezeru bieži dēvē par flamingo ezeru. Pie krasta stāv tūkstošiem šo rozā kaklu skaistumu. Bet flamingo nav vienīgie Nakuru ezera fani. Ir arī kormorāni, dūkuri, pelikāni, stārķi, jūras ērgļi, lielie gārņi, utt..

Nakuru ezeru ieskauj Āfrikas savannas. Tāpēc dzīvnieki, kā žirafes, degunradži, zebras ir redzami šeit. Brīnišķīgas ainavas, dzīvnieki un putnu pārpilnība Nacionālajā parkā piesaista daudz savvaļas fanu. Ja esat viens no tiem, iesakām apmeklēt šo vietu. Tikai neaizmirstiet paņemt savas kameras: milzīgi flamingo bari, pelikāni ar platiem spārniem un izsalkušu dzīvnieku ganāmpulki, kas atrodas pie ezera rindām, šķiet patiesi unikāli.

 

Pantanāls, Brazīlija

brazīlija

Pantanāls ir pasaules lielākā mitrāju teritorija Brazīlijas dienvidos. Tie ir gandrīz 195 tūkstoši km², teritorijas nosaukums radies no portugāļu vārda pântano, kas nozīmē purvs.

Mitrā sezonā Pantanālā vairāk nekā trīs ceturtdaļas tās teritorijas applūst ar ūdeni. Tomēr sausajā sezonā, īpaši jūlijā un augustā, šī eksotiskā zona piesaista savvaļas dzīvnieku novērotāju komandas. Pantanāla ekosistēma, dažādu dzīvnieku un augu sugas, salīdzinot Amazoni, Pantanāls ir neatkārtojams.

Putnu vērotāji, kas apmeklē Pantanālu, var redzēt gandrīz 1000 dažādu putnu sugu. Dzeguzes, zilie hyacinth ara papagaiļi, krāsainie sīļi, gārņi, lielie tukāni, dzeltenie grifi, tie ir tikai daži piemēri eksotiskiem putniem, kas dzīvo Pantanāla purvos un mitrājos.

 

Evergleidas Nacionālais parks, ASV

asv

Apskatījām uz vienu purvainu teritoriju, dosimies uz nākamo. Evergleida ir purvs ASV Floridas pussalā. Apmēram 20 procenti tās teritorijas atrodas Evergleidas Nacionālā parka robežās, kur tiek glabāti gan saldūdens, gan sālsūdens tilpnes, mangrovju audzes, gan mitrāju putni, gan dzīvnieki.

Visu pēdējo gadu laikā Evergleidas Nacionālo parku apmeklē arvien vairāk ceļotāju, kurus interesē ornitoloģija. Nav pārsteidzoši, jo purvainā zonā ir vairāk nekā 350 dažādu purvu sugu: gārņu gimenes pārstāvji, amerikāņu stārķi, rozā karošknābji, pelikāni un citi. Starp citu, Evergleidas parkā var redzēt ne tikai putnus, bet arī dažādus bruņurupučus, aligatorus, krokodilus, lūšus un citus.

 

Krīgera Nacionālais parks, Dienvidāfrika

āfrika

Ceļojumu diagrammas ilgu laiku dominēja valstīs, kas lepojas ar lieliskām pludmalēm un augstas klases viesnīcām. Tomēr ir bijušas dažas nesenās tendences: ceļotāji sapņo par piedzīvojumu piepildītu brīvdienu, autentisku kultūru un dabu.

Arvien vairāk cilvēku izvēlas pavadīt brīvdienas Centrālajā Āfrikā un Dienvidāfrikā. Labi, esot Āfrikā, bet būtu grēks neaizbraukt uz vismaz vienu safari ceļojumu.

Krīgera Nacionālais parks, kas atrodas Dienvidāfrikas Republikā, ir noteikti vērts pievērts tam stūrim uzmanību, tas noteikti apbur savvaļas mīlētājus: sausie meži, pļavas, krūmi – ainavas Krīgera parkā, patiešam kontrastējoša. Šeit dzīvo tādi dzīvnieki kā ziloņi, lauvas, žirafes, bifeļi, degunradži , leopardi, zebras, utt.. Tomēr šis raksts ir veltīts putnu vērotājiem, tāpēc ir jāpiemin, ka Krīgera Nacionālā parka teritorijā ir 517 putnu sugas. No plēsonīgajiem – ērgļi un grifi, līdz ilgstošiem Āfrikas stārķiem, flamingo, dzeltenknābju stārķiem, kraukļi, zaļie gārņi utt..

 

Látrabjarg klints, Islande

latrabjarg cliffs

Westfjord, kas pazīstams arī kā Rietumu fjordi, ir pussala, kas atrodas Īslandes ziemeļrietumos. Tas ir kalnu reģions, kuru apbrīno citi krasti, ko ieskauj stāvas klints. Šī Īslandes daļa piesaista ceļotājus, kuriem patīk novērot putnus un dabu.

Látrabjarg klints ir 14 km no klinšainiem kalniem, kuru augstums ir no 200 līdz 400 m.. Siltās sezonas laikā šajā vietā apmetas miljoniem putnu. Ne velti tūristi, kam ir grūti izrunāt Islandes klinšu nosaukumu, to vienkārši sauc par putnu klintīm.

Tievknābju kaira, Ziemeļu sulla un daudz dažādu Ziemeļu putnu, akmeņos ir simtiem sugu. Tomēr ceļotājus visvairāk pārsteidz Atlantijas tuklīši. Tas ir zaķa izmēra ar augstu un saplacinātu rozā knābi. Saulainās dienās viņi izplūst no klintīm un staigā uz klints malas.

 

Kakumas Nacionālais parks, Gana

gana

Raksta beigām, atgriezīsimies Āfrikā. Kakumas Nacionālais parks ir aizsargāts dabas stūris, kas atrodas Ganas dienvidu daļā,  netālu no Atlantijas okeāna piekrastes. Lielāko daļu no tās 375 km² platības klāj slapji tropu meži.

Interesanti, ka Nacionālā parka statusu Kakuma saņēma pēc vietējo iedzīvotāju iniciatīvas, nevis, kā ierasts, ar Valsts savvaļas dzīvnieku aizsardzības departamenta palīdzību Ganā. Šodien šis Nacionālais parks piedāvā 350 metru garu joslu, kas ļauj jums izpētīt mitrājus no augšas. Ceļš piedāvā lielu prieku ornitoloģiskajiem faniem, kas atvieglo apkārtnē dzīvojošu putnu novērošanu.

Tika novērots, ka Kakumas parkā ir 266 dažādas putnu sugas. Daži no tiem ir apdraudēti. Piemēram, grifu pērļvistas, ragu dzimtas putni, pelēkie papagaiļi un citi. Starp citu, parks lepojas ar tauriņu daudzumu.