*Raksts tapis sadarbībā ar brīvdienu tūroperatoru Flymeaway.lv

Vitorija un pinčos

Vitorija – pilsēta, ko ieskauj kalni, nacionālie parki un plašas vīnogu audzes, ir lielisks izejas punkts Spānijas vīnu un kulinārijas knifu iepazīšanai. Izceļama arī vietas arhitektūra, kas atšķiras no „tipiskajā Spānijā” aplūkojamās. Reģiona galvaspilsēta atrodas Spānijas ziemeļos, Basku zemē nepilnu 200km attālumā no Francijas robežas.

Tiek uzskatīts, ka Vitorijā ir viens no Basku zemē vislabāk saglabātajiem vēsturiskajiem centriem, tai skaitā, tās aizsargmūri no 11.gs., kam blakus ievietojusies renesanses laikam raksturīgā Escoriaza-Esquivel pils. Pilsēta neaizceļas ar pludmalēm vai pasaulslaveniem muzejiem kā kaimiņu pilsētas San Sebastiana un Bilbao, taču savu odziņu tai piešķir aicinošās ieliņas un krāšņie sienu zīmējumi, kas stāsta par pilsētas vēsturi un notikumiem, piemēram, atspoguļo, cik plaši svinēti Līgo svētki – gluži kā pie mums Latvijā. Pieminēšanas vērta ir savdabīgā ēku fasāžu arhitektūra, kas nodrošina lielu gaismas daudzumu dzīvokļos un rada garāmgājēju acīm tīkamu skatu. Tipiskam namam Vitorijā parādes puse izbūvēta ar balkoniem līdzīgām konstrukcijām, kas vienmēr ir iestiklotas plašiem logiem.

Muzeju mīļotāji laipni aicināti iegriezties “Spēļu kāršu muzejā”. Runā, ka ražotnē, kas reiz atradusies Vitorijā, bet tagad pārcelta ārpus pilsētas, tiekot saražotas visas Lasvegasas kazino spēļu kārtis. Modernās mākslas muzejā var aplūkot tostarp pa kādam Dali un Pikaso darbam.

Vecpilsētas līkumainās ielas slēpj dažādus dārgumus – kā viens no tiem ir Svētās Marijas katedrāle. Tai, iespējams, varētu piedēvēt “Pizas torņa” nosaukumu, jo gadu simteņu laikā ēka sašķiebusies, un mūsdienās piesaista ar savu īpatnējo iekšējo veidolu. Katedrāle ir tikko restaurēta un atguvusi ne tikai daļu senākās spozmes un ir apmeklētājiem pilnībā droša, bet dod arī iespēju uzkāpt skatu tornī un redzēt lielisku Vitorijas panorāmu. Savukārt pagrabu velves ļauj iepazīt pilsētas vēsturi. Šī 13.gs tapusī celtne ir lielisks gotiskās arhitektūras paraugs un tā savā vēsturē redzējusi neskaitāmas pārbūves, taču ne mirkli nav zaudējusi savu varenumu.

Neskaitāmās kafejnīcas un bāri iepazīstina ar Vitorijas lepnumu un gardēžu sapni – pinčos (pintxos) jeb uzkoda. Tā variē no olīvas un anšova kombinācijas līdz pat kārtīgas sviestmaizes izmēra ēdienam. Ja no pirmā acu uzmetiena šķiet, ka skatlogos un uz bāra letēm redzamie pinčos viens no otra neatšķiras, tad atliek vien ieiet iekšā un top skaidrs, ka katram pavāram ir sava gaume un stils. Protams, Michelin restorāni šī basku ēdiena kultūru ir pacēluši citā līmenī un no “uzkodas ar draugiem”  tie ir kļuvuši par augstākās pavārmākslas meistardarbiem. Ne velti , jo ikgadējos vispasaules pinčos konkursos lielākoties uzvar tieši Vitorijas vai Bilbao pavāri. Ir kāds restorāns – “El Colmado del Tolono”-, kuru pilsētnieki īpaši slavē, jo tā veikumu citi ēdināšanas uzņēmumi nereti cenšas atdarināt izcilās garšas dēļ.

Vitorijā ir bāzēta viena no Eirolīgas basketbola komandām “Baskonia basket”, kurā vēl pērnajā sezonā spēlēja arī Latvijas valstsvienības spēlētājs Jānis Timma un šobrīd spelē Rodiona Kuruca brālis – Artūrs. Vakaros, kad noris spēles, īpaši pašmāju laukumā, pilsētā kūsā dzīvība – krodziņi virmo no apmeklētājiem, un katrs sevi cienošs īpašnieks ir atradis vietu pie TV un ieslēdzis kanālu, kas translē spēli.

Riohas vīni

riohas vīni

Šķērsojot iedomātu Riohas vīnu reģiona robežu, ir skaidrs, ka garšas kārpiņas sagaida iespaidu dažādība. Izvēle katra paša ziņā: doties uz neskaitāmām mazajām darītavām vai viesoties kādā no lielajām darītavām, kas papildus popularitāti guvušas ēku būvniecībai piesaistīto arhitektu dēļ. Šeit realizēti projekti ar Santjago Kalatravas un Frenka Gerija līdzdalību. Apskatot Marques de Riscal vīna darītavas ēku, top skaidrs, ka paralēles ar Gugenheima muzeju un to, kāds ir arhitekta rokraksts, ir vairāk kā acīmredzamas (Frenks Gerijs ir abu minēto ēku autors).

Ja gribas nokļūt kādā romantiskā vai asa sižeta spiegu filmā, noteikti jāapciemo nelielā 13.gs. pilsētiņa Laguardija. Šī augstu mūru ieskautā pilsēta atrodas mazāk nekā stundas brauciena attālumā no Vitorijas un atrodas pašā Riohas – Alavesas (Rioja – Alavesa) vīna reģiona sirdī. Tā izceļas ar to, ka mūsdienās ir pilnībā slēgta satiksmei, jo zem tās vijas tuneļu labirints. Runā, ka reiz esot varēts aiziet no vienas pilsētas malas līdz otrai pa šīm pazemes ejām. Mūsdienās gandrīz visi šie tuneļi un pagrabi tiek aktīvi izmantoti gan vīna darītavām, gan saražotā vīna glabāšanai. Arī šodien, vīna raudzēšanas laikā ejot pa pilsētu, var noreibt, jo pa puspavērtajiem pagrabu logiem ārā laužas rūgstoša vīna smarža; tādejādi var zināt, kur pagrabu izmanto vīna darināšanai, bet kur tikai ievārījuma burku glabāšanai.

Lielākā daļa māju ir ar zemiem griestiem un šauriem logiem. Lai arī ielu maz, apmaldīties nav grūti – aiz ikkatra pagrieziena kas interesants, kas iedrošina doties tālāk un atklāt vairāk. Pilsētas malā blakus mūriem slejas Santa Maria de los Reyes katedrāle, kurai izcili saglabājies centrālais galveno durvju portāls ar tā skulptūrām. Tas ir vienīgais pasaulē palikušais šāda veida portāls, kas nav redzējis restauratora otu.

Dzīve šajā mazajā pilsētiņā rit nesteidzīgi – milzīgus tūristu pūļus šeit neredz, un ir sajūta, ka vietējie iedzīvotāji viens otru pazīst: satiekoties sveicinās, apskaujas, novēl labu dienu un dodas tālāk. Nav arī gluži tā, ka būtu aizmirsts par pilsētas viesiem – mazi suvenīru veikali, sieru un gaļas veikalu skatlogi, vietējie mākslinieki un mazas, Boutique tipa viesnīcas šeit vilina palikt un rada māju sajūtu. Neatkarīgi, šeit pavadīta stunda vai diena, šī tik siltā un aicinošā pilsēta atstāj nedzēšanu iespaidu.

Bilbao un San Sebastiana

lēti lidojumi uz bilbao

Bilbao, kas sasniedzama nepilnas stundas braucienā no Vitorijas,  ir kultūras, mākslas un arhitektūras pērle. Pēdējo 20 gadu laikā pilsēta piedzīvojusi milzīgas pārvērtības, tajā ir daudz ko redzēt un izbaudīt. Mazie krodziņi, kafejnīcas un restorāni vēsturiskajā centrā vilina ienākt, tirgus La Ribeira, kas pārveidots par restorānu kompleksu un lielisku produktu iegādes vietu, un mazās vecpilsētas ielas, – izteikti kontrastē ar moderno pilsētas centru. Šeit atrodas vienas no lielākajām un slavenākajām augstceltnēm Spānijā, īpaši izceltu, moderni tilti un promenādes, un tas viss pāris minūšu kājām gājiena attālumā no centra. Atsevišķu uzmanību izpelnījies Gugenheima muzejs, kas pacēlis pilsētas popularitāti citos augstumos arhitektūras risinājumu dēļ vairāk nekā muzeja ekspozīcijas dēļ. Ne velti amerikāņu autors Dens Brauns savas svaigākās grāmatas sižetu iesāka tieši šeit. 12 km attālajā piepilsētā Getxo izbūvēts Biskajas piekartilts, kas ir vienīgais šāda veida tilts Eiropā – tas savdabīgā veidā vēljoprojām transportē gan kājāmgājējus, gan arī transporta līdzekļus no viena upes krasta uz otru. Pa tā augšu, augstu virs upes, to iespējams šķērsot arī ar kājām.

Spilgtākās asociācijas ar 100 km attālo San Sebastianu saistāmas ar pludmalēm, īpaši La Concha, un lielāko Michelin zvaigžņoto restorānu koncentrāciju vienā pilsētā. Katru gadu šeit norisinās San Sebastianas Starptautiskais kinofestivāls (SSIFF), kurā dalību savulaik ņēmušas arī Latvijā tapušās filmas, piemēram, 2014.gadā žūrijas balvu ieguva darbs „Modris”. Pati pilsēta „šarmē” ar savu ēdienu, kas būs izcili gards ne tikai starptautiski atzītajos restorānos; pat ārēji necils sānielas kafūzis spēs patīkami pārsteigt. San Sebastianas vecpilsēta ir dažādu ceļvežu ieteikumu augšgalā, no tās paveras iespaidīgi skati uz tuvējo apkārtni un Biskajas līci, jo pilsēta atrodas kalnā un no vienas puses vecpilsētu ieskauj jūra, no otras – upe.

Basku zemē patiešām ko redzēt ir daudz. Šeit ikkatrs atradīs sev ko sirdij tuvu – kam tā būs māksla un arhitektūra, kam dabas skati un kam neskaitāmās vīna darītavas un daž ne dažādie restorāni.

FlyMeAway jau otro pavasari piedāvā saviem ceļotājiem iepazīt šos jaukumus. Apciemo gardēžu un vīna mīļu zemi Spānijā jau šajās Lieldienās! Vairāk informācijas šeit. 

flymeaway.lv