Iegādājušies lētas aviobiļetes (vidēji €60 turp-atpakaļ no Viļņas) maija sākumā devāmies uz Parīzi. Kaut laikapstākļi nelutināja un termometra stabiņš rādīja vien +15 grādus dienā, ātri vien to iemīlējām. Jā, Parīzei maijā ir sava burvība – pavasaris ir pilnā plaukumā, ziedi priecē ar visdažādākajām krāsu gammām un putnu dziesmas nereti ir skaļākas par cilvēku čalām.

Ja vēlies pakavēties atmiņās par piedzīvoto Parīzē vai plāno doties uz Francijas galvaspilsētu pirmo reizi, šis raksts būs kā radīts Tev! 🙂

Kur iegādāties lētus lidojumus uz parīzi?

Uz Parīzi (Beauvais lidostu) no Viļņas lidostas lētas aviobiļetes piedāvā zemo cenu aviokompānija Wizzair , savukārt no Rīgas uz Parīzi (Charles de Gaulle lidostu) par mazliet augstāku cenu iespējams nokļūt ar Airbaltic aviokompāniju.

Kā nokļūt uz Parīzes centru no lidostas?

Ērtākais veids, kā no Beauvais lidostas nokļūt uz aptuveni 90 kilometru tālo pilsētas centru, ir autobuss. Biļete turp-atpakaļ vienai personai izmaksās €29 (pērkot internetā). Līdz pilsētas centram ir iespējams nokļūt arī ar taksometru un vilcienu, tomēr jāņem vērā, ka tas nebūs lēti, jo vilciena stacija atrodas vidēji 15 minūšu brauciena attālumā ar auto, savukārt brauciens ar raksometru līdz Parīzes centram var izmaksāt vairāk kā €100.

No Charles de Gaulle lidostas līdz pilsētas centram ir vairāki nokļūšanas veidi: RER vilciens (attiet no 2. un 3.termināla, €18.50 (turp-atpakaļ)), autobusi Nr.350 un Nr.351 (attiet no 1. un 2. termināla, €12.40 turp-atpakaļ)), Roissybus autobuss (attiet no 1., 2., 3. termināla, €18.50 (turp-atpakaļ)). 

daži Noderīgi padomi Parīzē:
  • Ja Tev ir derīga studentu apliecība un vēl neesi sasniedzis 26 gadu vecumu, tad daļa muzeju Tev būs pieejami apskatei par brīvu (piemēram, Louvre, the Conciergerie , Sainte Chapelle);
  • Ir vairāki muzeji, kuri ikvienam pieejami apskatei par brīvu vai atsevišķās dienās visu gadu. Pilnu sarakstu ar muzejiem skatīt šeit.
  • Ja plānots izmantot metro, izdevīgāk biļešu automātos ir iegādāties uzreiz 10 metro biļetes, kas kopā izmaksās €14.40, savukārt atsevišķi pērkot viena biļete maksās €1,90.
  • Ekskursiju uzņēmums Sandemans piedāvā bezmaksas tūres Parīzē. 2.5 stundu tūres laikā kvalificētu gidu pavadībā iespējams apskatīt 15 ievērojamas vietas Parīzē, piemēram, Parīzes Dievmātes katedrāli, Latīņu kvartālu, Luvru, Eifeļtorni u.c. Bezmaksas tūri iespējams rezervēt šeit.

Ko apskatīt Parīzē?

Eifeļtornis.

Kas gan būtu Parīze bez tās simbola – Eifeļtorņa. 

Mazliet iz vēstures – tornis, kas tika pabeigts 1889.gadā Gustava Eifeļa virsvadībā, sākotnēji tika būvēts kā ieejas arka Vispasaules izstādē (Exposition universelle de Paris), kas tika veltīta Francijas revolūcijas simtgadei. Sākotnēji bija paredzēts, ka tornis tiks lietots vien 20 gadus, tomēr valdība atzina, ka tas ir izdevīgs no komunikāciju viedokļa un izlēma to nenojaukt. Tornim pielietojumu 1925.gadā atrada arī auto ražotājs Citroen, kas torni 9 gadus izmantoja kā reklāmas laukumu, tādējādi iekļūstot pat Ginesa Rekordu grāmatā kā lielākā reklāma pasaulē. Starp citu, 1925.gadā krāpnieks vārdā Viktors Lustigs uzdodoties par ministra vietnieku mēģināja Eifeļtorni slēgtās izsolēs pārdot 2(!) reizes, kas viņam pirmajā reizē arī veiksmīgi izdevās. Otrā reize gan neizrādījās tik veiksmīga un krāpnieka nodomi ātri vien tika atklāti. Šis notikums izpelnījās plašu sabiedrības uzmanību un Eifeļtorņa pārdošanas mēģinājumam par godu Floids Millers 1961.gadā pat sarakstīja grāmatu ‘The Man Who Sold the Eiffel Tower’.

eifeltonis parizeMazliet praktiskas informācijas – Eifeļtornī ir iespējams uzbraukt ar liftu līdz pašai augšai (€17 pieaugušajam), 2.stāvam (€11 pieaugušajam) vai arī mērot 115 metrus līdz 2.stāvam ar kājām, kas pieaugušajam izmaksās vien €7. Biļetes braucienam ar liftu iegādājies šeit, savukārt, ja izvēlēsies izaicināt sevi un 2.stāvu sasniegt saviem spēkiem, tad biļete būs jāiegādājas uz vietas.

Eifeļtorņa burvību iespējams baudīt arī no blakus esošajiem Trokadero dārziem (Jardins du Trocadero) – īpaši iecienīta šī vieta ir vakaros, kad reizi stundā Eifeļtornis iemirdzās uz 5 minūtēm un to šajās minūtēs izgaismo 20’000(!) spuldzītes. Ņem vērā, ka tornis tiek iedegts vidēji no plkst.21:00 un pēdējais gaismas izrādes laiks ir 01:00.

Kaut alkohola lietošana publiskās vietās Parīzē ir aizliegta, Trokadero dārzs ir īpaši iemīļota vieta piknikam ar vīnu (ah, kas gan būtu Parīze bez vīna). Arī policija, šķiet, šo faktu ir pieņēmusi, jo vakara stundās dārzs ir pilns ar dzīves svinētājiem – līst vīns, daudz vīna, un vismaz mūsu viesošanās laikā policija bija noskaņota īpaši draudzīgi un pat nemēģināja nevienam aizrādīt par šo likumpārkāpumu.

Vienīgā lieta, kas var traucēt brīža baudīšanai, ir uzbāzīgie pārdevēji – pat vēlās vakara stundās tie mērķtiecīgi mēģina pārdot vīnu un dažādus suvenīrus.

Ieejas maksa: €7 līdz €17 (biļetes iegādājies šeit)

Adrese: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007

Sainte Chapelle.

1248.gadā atklātā Saint Chapelle jeb Svētā kapela viennozīmīgi bija viens no lielākajiem atklājumiem Parīzē. Šī gotiskā stila kapela slēpj sevī elpu aizraujošas vitrāžas divos stāvos – kopumā attēlējot vitrāžās 1113 dažādus Bībeles fragmentus no Jaunās un Vecās Derības. Jāpiebilst, ka īpaši iespaidīgs ir otrais stāvs, kur vitrāžas rotā visas ēkas sienas 15 metru augstumā.

sainte chapelle

Ieejas maksa: €10 (pieaugušajiem), līdz 25 gadu vecumam (uzrādot studentu apliecību) – par brīvu

Adrese: 8 Boulevard du Palais, 75001

Montmartre.

Monmartra kalns ir augstākais kalns Parīzē (130m v.j.l.) un tā augstākajā punktā atrodās Svētās Sirds bazilika (Basilique du Sacré-Coeur de Montmartre), kas tika pabeigta 1914.gadā  un ir veltīta Jēzus svētajai sirdijj.

No kalna paverās skats uz Parīzi no putna lidojuma un kalna virsotne ir lieliska vieta piknikam ne tikai skaistā skata dēļ – kalna virsotne ir labiekārtota, tajā ir vairāki soliņi un, ja ir vēlme, droši var atpūsties arī zālienā. Tiesa, līdzīgi kā pie Eifeļtorņa, arī šeit pārdevēji nesnauž – tie aktīvi pārdod suvenīrus un mēģina apmuļķot tūristus, nemanāmi apsienot ap roku striķīšus, par kuriem vēlāk tiek pieprasīta samaksa.

Svētās Sirds bazilikas apmeklējums ir par brīvu, savukārt par papildus samaksu iespējams uzkāpt bazilikas tornī, kas ir otrais augstākais punkts Parīzē (213m v.j.l.) uzreiz pēc Eifeļtorņa. Otro vietu Svētās Sirds bazilika ieņem vēl viena iemesla dēļ – tā ir otrā visvairāk apmeklētā baznīca Parīzē ar vidēji 11.5 milj. apmeklētājiem gadā (godpilno 1.vietu ieņem Parīzes Dievmātes katedrāle).

sacre cor parīze

Ieejas maksa bazilikas tornī: €8

Adrese: Montmartre, 75018

Notre dame (Parīzes dievmātes katedrāle)

Pirmais iespaids, sastopoties ar Parīzes Dievmātes katedrāli (Notre-Dame de Paris), var būt maldinošs (vismaz mums) – ārēji tā nebūt neizskatās tik liela kā ir patiesībā – šķiet neticami, ka tā spēj uzņemt vidēji 28’000 apmeklētāju, tādējādi kļūstot ne vien par lielāko dievnamu Parīzē, bet arī vienu no lielākajiem pasaulē. Un tas vēl nav viss – papildus katedrāles plašumam un vārdiem neaprakstāmajam gotisko elementu skaistumam, dievnama dienvidu tornī iespējams apskatīt arī katedrāles lepnumu – 13 tonnas smagu zvanu vārdā Emanuels.

Zīmīgi, ka franču rakstnieks Viktors Igo 1831.gadā izdeva romānu „Notre dame de Paris”, kura notikumi norisinājās tieši šajā katedrālē. Jā, kurš gan nav dzirdējis stāstu par katedrāles zvaniķi Kvazimodo un skaisto Esmeraldu? 🙂

parizes dievmates katedrale

Ieejas maksa: ieeja Dievnamā par brīvu, ieeja dievnama torņos – līdz 25 gadiem par brīvu (virs 18 gadiem jāuzrāda derīga studentu apliecība), pārējiem €10.

Adrese: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004

Centre Pompidou (Žorža Pompidū centrs)

Kultūras un mākslas centrs, kas nosaukts par godu Francijas prezidentam Žoržam Pompidū(1969-1974), nevienu nespēs atstāt vienaldzīgu, jo visas komunikācijas ir izvietotas ārpusē, t.i. – ūdens caurules, elektrības vadi, ventilācijas caurules. Centra iekšiene ir tik pat iespaidīga kā ārpuse – tā kolekcijā ir vairāk kā 100 tūkstoši modernās un laikmetīgās mākslasdarbu, ieskaitot tādu mākslnieku darbus kā Pablo Pikaso. Endija Vorhola, latviešu izcelsmes mākslinieka Marka Rotko u.c.

P.s. nelaid garām arī pāris metrus netālu esošās mājas apskati, kuru rotā iespaidīga izmēra Salvadora Dali portreta graffiti.

pompidū centrs

Ieejas maksa: €14 (pieaugušajiem), €11 (skolēniem, studentiem)

Adrese: Place Georges-Pompidou, 75004

Tuileries Garden (Tilerī dārzs)

Tilerī dārzs, šķiet, nevienu neatstās vienaldzīgu – tas ir vecākais parks Parīzē un tajā ikviens var sajusties kā brīvdabas muzejā, jo parkā ir izvietotas neskaitāmas vēsturiskas skulptūras (populārākās no tām – Mercury riding Pegasus (1701-1702), Theseus and the Minotaur (1821), Nymphe (1886)). Un tas vēl nav viss – Tilerī dārzā ir izvietoti krēsli, kurus brīvi var pārvietot, tādējādi padarot parku par ideālu vietu piknikam.

tuilerī dārzs

Ieejas maksa: bezmaksas

Adrese: 113 Rue de Rivoli, 75001

Shakespeare and company grāmatu veikals

Shakespeare and Company grāmatu veikals ir ievērojams ne tikai ar tā vēsturisko šarmu un grāmatu daudzveidību, bet arī ar faktu, ka tas pašā Parīzes sirdī atrodas jau kopš 1951.gada. Tiesa, savu esošo nosaukumu grāmatu veikals ieguva tikai pēc 13.gadiem – tā dibinātājs amerikānis Džoržs Vitmens 1964.grāmatu veikalu pārdēvēja Šekspīra vārdā par godu viljama Šekspīra 400. dzimšanas dienai. Grāmatu veikalā ikviens atradīs savai gaumei atbilstošu grāmatu visdažādākajos žanros, savukārt tie, kam mērķis nav grāmatu iegāde, bet gan grāmatu lasīšana, ir aicināti ērti iekārtoties kādā no veikalā esošajiem krēsliem, izvēlēties jebkuru lasāmvielu no augstajiem grāmatu plauktiem un ļauties grāmatu lasīšanas burvībai.

šekspīra grāmatu veikals

Ieejas maksa: bezmaksas

Adrese: 37 Rue de la Bûcherie, 75005

Musée du Louvre (LuvraS MUZEJS)

Kurš gan nav dzirdējis par Luvras muzeju un tajā esošo Monas Lisas gleznu? Kaut arī Mona Lisa ir viens no ievērojamākajiem mākslas darbiem pasaulē, tomēr Luvra ir ievērojama vēl arī citu iemeslu dēļ:

  • Luvra ir lielākais un visapmeklētākais muzejs pasaulē un tas ik dienu uzņem vidēji 15 000 apmeklētājus;
  • Luvras kolekcija sastāv no aptuveni 38 000 mākslas darbiem no aizvēstures līdz 19. gadsimta beigām;
  • Muzeja kopējā platība ir 60 600 kvadrātmetri;
  • Luvras ēka sākotnēji netika paredzēta kā muzejs, tā 1190.gadā tika celta kā cietoksnis, savukārt 16.gadsimtā tā no cietokšņa kļuva par karalisko pili;
  • Kaut arī slavenā Monas Lisas glezna šķiet ievērojama tās apmēros, realitātē tā ir vien 53 cm x 77 cm liela (mazliet lielāka kā A2 formāta papīra lapa).

NB! Ņem vērā, ka vislabākais laiks muzeja apmeklējumam ir agrs rīts, jo pat darbadienas rītā rindā nācās pavadīt apmēram 40 minūtes, kamēr pusdienas laikā rindas garums trīskāršojās. Iesakām nodrošināties arī ar dzeramo ūdeni – to ir atļauts ienest, kā arī Luvrā esošās kafejnīcas nav no tām cenas ziņā draudzīgākajām.

luvra parīze

Ieejas maksa: €15 (pieaugušajiem), līdz 25 gadu vecumam (uzrādot skolēnu/studentu apliecību) – par brīvu

Adrese: Rue de Rivoli, 75001

Musée d’Orsay (Orsē muzejs)

Kā nu bez statistikas! Ja Luvra ieņem godpilno 1.vietu kā apmeklētākais muzejs pasaulē, tad Orsē muzejs tālu neatpaliek – tas ir 10.apmeklētākais. Muzejs ir izvietots agrākajā dzelzceļa stacijā un tā kolekcija galvenokārt sastāv no franču mākslas darbiem, kas ir veidoti no 1848. līdz 1915. gadam, populārākie pārstāvētie mākslinieki – Klods Monē, Vinsents Van Gogs, Žoržs Serā u.c.

Noteikti nelaid garām muzeja ikoniskākā simbola – pulksteņa apskati, caur kuru paverās fantastisks skats uz romantisko Parīzi, ieskaitot, iepriekšminēto Svētās Sirds baziliku. Tev atliek tikai izbaudīt!

Orsē muzejs

Ieejas maksa: €15 (pieaugušajiem), līdz 25 gadu vecumam (uzrādot skolēnu/studentu apliecību) – par brīvu

Adrese: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007

Lai lielisks ceļojums uz Parīzi!